Autor: Marcin Czechowicz1 | Zabudowania pofabryczne na ul. Szwedzkiej zostały przekształcone w wielofunkcyjny kwartał mieszkaniowo-usługowy, mający ambicję stać się nowym centrum warszawskiej Nowej Pragi
Projektanci byli świadomi wartości miejsca, rozumieli dziedzictwo pofabrycznych terenów tej części Pragi [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW].
Dzielnica, z dość prowincjonalną zabudową i brakiem reprezentacyjnych przestrzeni, dawniej uchodziła za gorszą część Warszawy.
Czy ten artykuł był ciekawy? Podziel się nim!
Zostało jeszcze do przeczytania 97% treści
Wydanie cyfrowe
12 MIESIĘCY
129.90
Dostęp do archiwum miesięcznika oraz do e-wydań specjalnych!
Rekomendujemy najciekawsze wydarzenia: wystawy „Humanistyczny modernizm. Maciej i Stanisława Nowiccy" i „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci", konkurs fotograficzny „Granice miasta / Granice w mieście" oraz Łódź Design Festival 2025.
Rekomendujemy książkę Marka Krajewskiego „Spis natur. O mieście, technologii, sztuce i współczesnych obyczajach", będącą zbiorem krótkich esejów opartych na obserwacji obiektów tworzących miasto. Bal Architektek przypomina postać Elissy Aalto, która przez wiele lat odgrywała kluczową rolę w pracowni architektonicznej Alvara Aalto.
Za nami kolejna edycja Cevisamy - jednych z największych targów branży ceramicznej w Europie, organizowanych w Walencji. Komu przyznano nagrody w konkursie na najlepszą realizację z wykorzystaniem hiszpańskiej ceramiki?
Jakie tematy poruszano na konferencji „Nowe wyzwania w ochronie zdrowia", zorganizowanej na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej i jakie towarzyszyły temu konkretne działania?
Czy i jakie działania warto podjąć, kiedy nie zgadzamy się z regulacjami i przepisami dotyczącymi architektury. O swoich doświadczeniach opowiada Dorota Sibińska.
Artur Celiński rekomenduje najciekawsze tytuły: „CENTRALA: Zeszyty ćwiczeń", „Życie na nowo. Rewitalizacje", „Iluzje wszechwładzy. Katalog do wystawy". Poleca też podcast - rozmowę z Michałem Leszczyńskim.
Wracamy do niezwykle krytycznego wywiadu w „A-m” sprzed 30 lat, by sprawdzić, czy dziś architektura i urbanistyka mają się lepiej. Rozmawiamy z Czesławem Bieleckim – architektem, publicystą, byłym posłem i wyjątkowo uważnym obserwatorem polskiej przestrzeni. W wywiadzie można też znaleźć odpowiedź na krytykę jego realizacji, źródła jego poczucia osamotnienia czy kulisy błyskawicznego konkursu na Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie.
Całości nadano stosowną szatę, której szorstki materiał jest więcej niż adekwatny do założenia, bowiem nie o pokaz kunsztu projektantów tu chodzi [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
W przypadku gmachu dominują skromność i minimalizm, a także racjonalna, zredukowana do podstawowych zasad oraz ścisłych reguł, narracja [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Wulingshan Eye Stone Spring – delikatny brutal. Czuły na światło strzelisty budynek, w którym kuracjusze zażywają odprężających kąpieli [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Idealna przestrzeń publiczna to taka, w której są ludzie, i z jaką identyfikują się mieszkańcy, czując się za nią współodpowiedzialni [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
O projekcie Gliwickiego Centrum Kultury Plus, miejsca łączącego historię z teraźniejszością, kulturę z usługami i życiem miejskim rozmawiają Justyna Swoszowska i Jan Nagel. Dyplom magisterski został przygotowany na Politechnice Śląskiej.
Imperatywem było maksymalne wyeksponowanie drewna, dlatego architekci zdecydowali się na pełne przeszklenie fasad. Aby uniknąć zasłonięcia drewnianej konstrukcji, instalacje ukryto pod podłogą podniesioną [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].