Politechnika Opolska

2022-05-23 10:14 Tekst: Wioleta Rał, opracowanie: Kateryna Reshetniak
Politechnika Opolska metryka 1
Autor: Sławoj Dubiel 1 | Politechnika Opolska, budynki Wydziału Budownictwa i Architektury

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. W cyklu: Wydziały Architektury w Polsce w tym numerze prezentujemy Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Praktyki: Program studiów I stopnia obejmuje 5 tygodni praktyk warsztatowych (plenerowych, rysunkowych, inwentaryzacyjno--architektonicznych oraz urbanistycznych) i semestralną praktykę zawodową. Obowiązkowe praktyki zawodowe na I stopniu kierunku architektura trwają 4 tygodnie (przyjęty jest 8-godzinny system pracy, 5 dni w tygodniu). Mogą zostać one podzielone na kilka etapów, rozpoczynają się po I semestrze nauki i trzeba je zakończyć do semestru VI. Miejsca, w jakich odbywają się praktyki, to biura projektowe, urzędy, zgodne z profilem kierunku. Student samodzielnie je organizuje, choć z pomocą przychodzą wykładowcy, którzy oferują odbycie praktyki zawodowej w ich biurze, oraz Biuro Karier.

Spis treści Architektura 06/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę „Niechciana stołeczność Krakowa”, czwarte ogólnopolskie spotkanie młodych architektów SARP – U40 i konkurs studencki pod hasłem „Co wiesz o ekobudownictwie”. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

24 marca odbyło się spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno Jerzemu Gurawskiemu. Architekta wspominali Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Jerzy Szczepanik-Dzikowski z biura JEMS Architekci, Maciej Siuda oraz Kontad Kucza-Kuczyński.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Kuryłowicz & Associates, 10illusions, MAMGUSTA Architekci i Inicjatywa Projektowa.

realizacje

Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – piszą o swoich wrażeniach po obejrzeniu realizacji Urszula Forczek-Brataniec i Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM SZKICE I DODATKOWE ZDJĘCIA].

Architektoniczna siła i jakość nowej sali koncertowej przyciągają do Jastrzębia-Zdroju melomanów i muzyków z całej Polski oraz Czech – pisze Andrzej Duda o projekcie SLAS architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yacht Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – pisze o gdyńskiej realizacji Małgorzata Skrzypek-Łachińska [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

praktyka

Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA we Włoszech pisze Wiktor Kowalski.

Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler [W WERSJI CYFROWEJ DODATKOWE ZDJĘCIA Z BUDOWY].

W dziejach architektury pojawia się i znika, niesiona na falach mody. Dobre czasy dla cegły znów powróciły, choć dziś bardziej liczą się jej walory dekoracyjne niż konstrukcyjne.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Nowości meblowe od polskich i zagranicznych producentów.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dr inż. arch. Anny Lorens z Zakładu Projektowania i Teorii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący" o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. W cyklu: Wydziały Architektury w Polsce w tym numerze prezentujemy Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Uczelnia przygotowuje swoich studentów na to, co czeka ich w życiu i w pracy zawodowej. Dzięki małym grupom projektowym wykładowca jest w stanie w indywidualny sposób podejść do projektów swoich podopiecznych. O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Opolskiej piszą Wioleta Rał i Karol Konieczny.

zawód architekt

Nasza edukacja promowała pragmatyzm i w nim szukała podstaw piękna. Przede wszystkim jesteśmy inżynierami – z Aleksandrem Bednarskim rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy tym razem Janusza Korzenia.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum