Face2Face / Katowice

2022-05-23 10:21 Tekst: Justyna Swoszowska, zdjęcia: Marcin Czechowicz, Partyk Pohl
Face 2 Face 9
Autor: Marcin Czechowicz 9-11 | Kompleks biurowy tworzą dwa niezależne budynki – wyższy od ul. Chorzowskiej i niższy od Grundmanna, które wydzielają od zgiełku miasta, zamknięte z trzech stron, wnętrze urbanistyczne zielonego patio o powierzchni około 4 tys. m2. Zamiarem architektów było stworzenie przestrzeni do rekreacji, pracy, nieformalnych spotkań i uprawiania sportu, z której będą mogli korzystać zarówno pracownicy biur, jak i inni użytkownicy

Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Katowice w okresie międzywojennym znane były jako dynamicznie rozwijające się miasto, „drugie Chicago”, w którym stalowe konstrukcje wieżowców pięły się ku niebu. Zabytkowe już dzisiaj drapacze chmur znajdują się na turystycznym Szlaku Moderny, a współczesne Katowice kontynuują przedwojenną tradycję, stając się prawdziwą metropolią, w której nowoczesność styka się z historią. W rozbudowującej się miejskiej tkance coraz większą rangę zyskuje przestrzeń publiczna i dbałość o środowisko. W ten nurt wpisuje się zespół biurowy Face2Face Business Campus. Jest to inwestycja największego w Polsce dewelopera ECHO Investment, znajdująca się przy Trasie Średnicowej, w kwartale ulic Żelaznej, Chorzowskiej i Wilhelma Friedricha Grundmanna, w miejscu nieistniejącej już hali sportowej Huty Baildon. Twórcą koncepcji jest pracownia Grupa 5 Architekci, której zamierzeniem było zaprojektowanie w centrum Katowic budynków o uniwersalnej architekturze i wygodnej przestrzeni do pracy, ale też zintegrowanie ich z ogólnodostępną strefą relaksu, spotkań i sportu. Architekci z Grupy5 zaprosili do współpracy lokalną pracownię Małeccy Architekci, z którą współpracowali już przy projekcie siedziby Wydziału Radia i Telewizji („A-m” 3/18). W Face2Face katowickie biuro jest autorem zagospodarowania terenu wraz z patio, wnętrza przestrzeni wspólnych w biurowcach i małej architektury. Prowadzili też nadzór techniczny w trakcie budowy.

Czytaj też: Mieszkanie Plus: Katowice, Łowicz, Toruń, Świdnik, Dębica |

Spis treści Architektura 06/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę „Niechciana stołeczność Krakowa”, czwarte ogólnopolskie spotkanie młodych architektów SARP – U40 i konkurs studencki pod hasłem „Co wiesz o ekobudownictwie”. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

24 marca odbyło się spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno Jerzemu Gurawskiemu. Architekta wspominali Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, Jerzy Szczepanik-Dzikowski z biura JEMS Architekci, Maciej Siuda oraz Kontad Kucza-Kuczyński.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Kuryłowicz & Associates, 10illusions, MAMGUSTA Architekci i Inicjatywa Projektowa.

realizacje

Kładka w Busku to wielka rzeźba o własnej dramaturgii, zmieniająca swój wygląd z każdym krokiem obserwatora w otwartym, relatywnie banalnym krajobrazie – piszą o swoich wrażeniach po obejrzeniu realizacji Urszula Forczek-Brataniec i Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM SZKICE I DODATKOWE ZDJĘCIA].

Architektoniczna siła i jakość nowej sali koncertowej przyciągają do Jastrzębia-Zdroju melomanów i muzyków z całej Polski oraz Czech – pisze Andrzej Duda o projekcie SLAS architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yacht Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – pisze o gdyńskiej realizacji Małgorzata Skrzypek-Łachińska [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

praktyka

Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA we Włoszech pisze Wiktor Kowalski.

Jednym z wyzwań podczas modernizacji i rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie było wykonanie pierwszej w Polsce dociskowej ściany żelbetowej, która stanowiła zabezpieczenie obudowy wykopu, a także pełni funkcję fundamentu obiektu – pisze Romuald Loegler [W WERSJI CYFROWEJ DODATKOWE ZDJĘCIA Z BUDOWY].

W dziejach architektury pojawia się i znika, niesiona na falach mody. Dobre czasy dla cegły znów powróciły, choć dziś bardziej liczą się jej walory dekoracyjne niż konstrukcyjne.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Nowości meblowe od polskich i zagranicznych producentów.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dr inż. arch. Anny Lorens z Zakładu Projektowania i Teorii Architektury Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący" o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. W cyklu: Wydziały Architektury w Polsce w tym numerze prezentujemy Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Uczelnia przygotowuje swoich studentów na to, co czeka ich w życiu i w pracy zawodowej. Dzięki małym grupom projektowym wykładowca jest w stanie w indywidualny sposób podejść do projektów swoich podopiecznych. O tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Opolskiej piszą Wioleta Rał i Karol Konieczny.

zawód architekt

Nasza edukacja promowała pragmatyzm i w nim szukała podstaw piękna. Przede wszystkim jesteśmy inżynierami – z Aleksandrem Bednarskim rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Osiedla warszawskie”, która ukazała się w „Architekturze” nr 4/1976 i zawierała omówienie realizacji w kliku stołecznych dzielnicach, m.in. Bródnie, Stegnach, Służewiu, Chomiczówce, Targówku, Gocławiu. O współczesny komentarz do tego materiału poprosiliśmy tym razem Janusza Korzenia.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum