Z archiwum „Architektury” 9-10/1949
W numerze 9-10/1949 „Architektury” ukazał się artykuł autorstwa Zbigniewa Wasiutyńskiego pt. Uwagi o planie odbudowy Warszawy. O komentarz do tej archiwalnej publikacji poprosiliśmy Dariusza Bartoszewicza. Co o powojennych koncepcjach odbudowy stolicy sądzi główny specjalista w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego?
„Krajobraz miasta jest odbiciem rytmu ulic. Skale i proporcje sieci dróg powinny być tym w mieście funkcjonalnym, czym była w miastach Hippodamosa [starożytny urbanista grecki – przyp. red.] i kolonij rzymskich sieć prostokątna” – zauważył Zbigniew Wasiutyński w artykule "Uwagi o planie odbudowy Warszawy", opublikowanym w numerze 9-10/1949 "Architektury".
O refleksje na temat artykułu autorstwa tego znamienitego inżyniera specjalizującego się w budowie mostów i profesora Politechniki Warszawskiej poprosiliśmy Dariusza Bartoszewicza. Co dziś o powojennych koncepcjach odbudowy stolicy sądzi główny specjalista w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy? Zapraszamy do lektury, tym bardziej że zagadnienie wydaje się niepokojąco aktualne w przypadku sytuacji w Ukrainie. (red.)