Ukraina w odbudowie

2022-09-20 15:35 Rozmawiała: Maja Mozga-Górecka
Zniszczenie barokowej kaplicy zwanej Pustelnią Wszystkich Świętych
Autor: fot. Igor Kravchenko 1 | Jedną z bardziej dotkliwych strat wojennych jest zniszczenie barokowej kaplicy zwanej Pustelnią Wszystkich Świętych w miejscowości Swiatohirsk (obwód doniecki). Była to największa drewniana świątynia w Ukrainie

Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy – oraz Aleksandrem Baranowskim, przedstawicielem Narodowego Związku Architektów Ukrainy.

Maja Mozga-Górecka: Według danych UNESCO, 164 obiekty kultury w Ukrainie zostały całkowicie lub częściowo zniszczone podczas działań wojennych, głównie w rejonach Doniecka, Charkowa i Kijowa. Co, w Pana ocenie jako konserwatora, jest największą stratą?

Michał Krasucki: Znam bardziej aktualne dane Ministerstwa Kultury Ukrainy, z których wynika, że jest to prawie 450 obiektów. Różnica jest więc znacząca. Na bieżąco publikuje te dane na swojej stronie Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Jeśli chodzi o najpoważniejsze straty, to bardzo głośne były zniszczenia zespołu świątynnego Ławry Świętogórskiej w miejscowości Swiatohirsk w obwodzie donieckim. Zniszczona tam została XVII-wieczna barokowa cerkiew św. Mikołaja, lecz przede wszystkim doszło do pożaru głównej kaplicy, tzw. Pustelni Wszystkich Świętych, która była największym drewnianym kościołem w Ukrainie – obiektem ważnym nie tylko ze względów religijnych, ale też architektonicznych i historycznych. Poważnie zniszczony został Charków. Tu trzeba wspomnieć choćby o siedzibie Administracji Obwodowej, przykładzie konstruktywizmu przebudowanego w socrealizmie. W całkowitej ruinie jest pałac Pawłowa, który stał przy ul. Połtawski szlak – bardzo ciekawy XIX-wieczny, klasycystyczny budynek. Dalej, muzeum Hryhorija Skoworody w obwodzie charkowskim. W Trościańcu ucierpiała willa, w której żył Czajkowski – nie ma dachu, części stropu, okien. W Czernihowie – XIX-wieczna biblioteka miejska. Mamy dużo przykładów zniszczonej architektury XX-wiecznej, socrealistycznej, ale też trochę wcześniejszej. A także sporo obiektów cerkiewnych, np. bardzo wartościowy kościół w Łukianowce czy monastyr w Czernihowie. Stopień zniszczeń oczywiście jest różny, ale uznałbym, że uszkodzonych budynków zabytkowych jest znacznie więcej niż 450, a to dlatego, że mamy całą masę zrujnowanych obiektów, które współtworzą krajobraz architektoniczny miast, a niekoniecznie są wpisane do rejestru.

Czytaj też: Osiedla modułowe mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Raport Instytutu Rozwoju Miast i Regionó |

Spis treści Architektura 10/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

Tegoroczna wystawa „Plany na przyszłość” po raz pierwszy zorganizowana była przez warszawski oddział SARP. Na ekspozycji, prezentowanej w pawilonie Zodiak od 1 lipca do 7 sierpnia, można było zobaczyć ponad 60 nowych projektów dla stolicy autorstwa 45 pracowni architektonicznych.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: WXCA, Małeccy Biuro Projektowe, BudCud, 4am Architekci, medusa Group i Bujnowski Architekci.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak omawiają książkę „Warszawa rysuje Skopje”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952”.

realizacje

Konstrukcja jest dynamiczna, ekspresyjna, śmiała i lekka. Wyróżnia się bardzo na tle podobnych obiektów zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce – realizację projektu pracowni Flanagan Lawrence komentują Dariusz Herman i Tomasz Sachanowicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Pozornie sentymentalny pomysł, by zamieszkać w wiatraku, skłania do przemyśleń dotyczących problemów niezwykle współczesnych – o projekcie Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat - o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu Medusa Group komentuje Błażej Ciarkowski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy – o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Stalowa konstrukcja oplatająca budynek od zewnątrz została zaprojektowana tak, aby żaden z elementów nie kolidował ze świetlikami tworzącymi kaligraficzne wzory na elewacji. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Przyszłości w Dubaju, projektu Killa Design, pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I FILMY].

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jakie są jej status i rola w przyszłości? Publikujemy esej dr inż. arch. Joanny Kabrońskiej, adiunkta w Katedrze Technicznych Podstaw Projektowania Architektonicznego, na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

konteksty

Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy – oraz Aleksandrem Baranowskim, przedstawicielem Narodowego Związku Architektów Ukrainy.

Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.

praktyka

Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa WXCA pisze Monika Lemańska [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA Z BUDOWY I WIZUALIZACJE].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Lampy dekoracyjne do wnętrz prywatnych i użyteczności publicznej

kolumny studenckie

W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy Wydział Nauk Technicznych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

Od czwartkowych karaoke po jam sessions ze studentami jazzu – Nysę zdecydowanie można określić mianem miasta przyjaznego studentom – o swojej uczelni, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, pisze studentka Patrycja Margazyn.

zawód architekt

Architektura związana z dźwiękiem wchodzi w kolejny etap rozwoju i wydaje mi się, że idzie w stronę form organicznych – o algorytmach, śladzie węglowym i projektowaniu z Przemysławem Kołodziejem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W numerze 9-10/1949 „Architektury” ukazał się artykuł autorstwa Zbigniewa Wasiutyńskiego pt. Uwagi o planie odbudowy Warszawy. O komentarz do tej archiwalnej publikacji poprosiliśmy Dariusza Bartoszewicza. Co o powojennych koncepcjach odbudowy stolicy sądzi główny specjalista w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego?

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum