Jak oczyścić świat?

2019-01-02 11:46
Jak oczyścić świat?
Autor: archiwum serwisu Każdy budynek to magazyn materiałów – grafika wyjaśniająca ideę platformy Madaster; serwis prasowy Madaster

Opierająca się na przetwarzaniu odpadów gospodarka o obiegu zamkniętym nie jest już opcją ani utopijnym celem – jest koniecznością, a jej początek stanowi ekoprojektowanie. Piotr Barczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB) mówi o wizji świata bez śmieci oraz krokach, jakie trzeba podjąć, by ją urzeczywistnić. Prezentujemy także najbardziej innowacyjne projekty i inicjatywy zmieniające dzisiejsze postrzeganie problemu odpadów i zanieczyszczenia środowiska.

Według wydanej przez Pana organizację broszury EEB Waste, przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej produkuje 480 kg śmieci rocznie, a jeśli weźmiemy pod uwagę również odpady z działalności gospodarczej, ich sumaryczna ilość w przeliczeniu na osobę jest bliska sześciu tonom. Jakie kroki – na poziomie Unii, państwowym i indywidualnym – są niezbędne, aby skutecznie i szybko zredukować tak ogromną liczbę śmieci?

480 kilogramów odnosi się do odpadów komunalnych – najbardziej dla nas widocznych. Tak naprawdę jest to jednak sześć ton, na taką liczbę składa się między innymi używanie dróg czy budynków i przemysł wydobywczy. Niewielkie odpady komunalne, chemiczne i niebezpieczne, mogą mieć jednak ogromny wpływ na środowisko. Należy zatem brać pod uwagę zarówno te odpady, które stanowią większość w masie, jak i te najmniejsze. Unia Europejska pomaga w podniesieniu poziomu polityk środowiskowych. Bez jej dyrektyw czy wskazań, państwa członkowskie robiłyby niewiele. Widzimy to w Polsce – po przystąpieniu do UE, wprowadzonych zostało dużo nowych legislacji środowiskowych, a poprzednie znacznie poprawiono. Jak działać? Szczegółowo przestrzegać praw ochrony środowiska na poziomie krajowym.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum