TBS Ajnfart w Rybniku
Reinterpretując tradycję, architekci wycięli w bryle wysokie przejścia. I subtelnie, nie tworząc barier, otworzyli budynek i jego mieszkańców na miasto - o nowej realizacji pracowni SLAS architekci piszą Justyna Swoszowska i Grzegorz Piątek [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ RYSUNKÓW].
Strefa Rzeczna zmienia miasto
Budynek Taniego Budownictwa Mieszkaniowego Ajnfart wygląda lepiej niż większość inwestycji deweloperskich. Do tego jest ulokowany w centrum.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Twój dom w Rybniku zostało założone w 2021 roku. Organizacja może pozyskiwać obiekty mieszkalne zarówno w wyniku prowadzonych przez siebie inwestycji budowlanych, mających na celu realizację nowych budynków, jak i zakupu oraz ewentualnego remontu zespołów już istniejących. Rybnicki TBS ma na swoim koncie trzy inwestycje mieszkaniowe znajdujące się przy ulicach: Hallera, Okulickiego i Sztolniowej. Jednak to budynek wielorodzinny wzniesiony przy tej pierwszej lokalizacji znacznie wyróżnia się na tle pozostałych, zarówno wysokiej jakości architekturą, jak i usytuowaniem w centrum miasta, nieczęstym dla tego typu obiektów. Jako jeden z niewielu budynków mieszkalnych o przystępnych czynszach, nie odbiega on od standardów europejskich.
Obiekt jest jedną z inwestycji zrealizowanych w ramach projektu Rzeczna, zakładającego zagospodarowanie kwartału ograniczonego ulicami: Hallera, Raciborską i Pocztową, oraz rzeką Nacyną. Zaplanowane realizacje przewidziano jako połączone nowym układem komunikacyjnym. Pierwszym zrealizowanym (w 2019 roku) obiektem jest wielopoziomowy parking, mogący pomieścić 460 samochodów. Kolejny to Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej – Galeria Rzeczna, którego projekt wyłoniono w drodze konkursu (proj. Paweł Skóra). Jedną z przyczyn podjęcia decyzji o realizacji tego typu obiektu był fakt, że z Rybnika pochodzą znani rzeźbiarze – Adolf Ryszka i Edward Sitek. To obiekt potrzebny, tym bardziej że, jak powiedział prezydent miasta, Piotr Kuczera: do tej pory właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełniała wymogów wystawienniczych – największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. W projekcie Rzeczna przewidziano także dwa obiekty mieszkalno-usługowe. Poza obiektami kubaturowymi zakładał on także budowę drogi pieszo-rowerowej wzdłuż Nacyny, prowadzącej przez kolejne dzielnice miasta aż nad Zalew Rybnicki.