TBS Ajnfart w Rybniku

2024-10-25 13:45 Tekst: Justyna Swoszowska, Grzegorz Piątek, zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
TBS Rybnik 1
Autor: Tomasz Zakrzewski 1 | Przestrzeń tuneli o wysokości trzech kondygnacji pomyślana jest jak otwarte świetlice, przestrzeń integracji wspólna nie tylko dla mieszkańców. Na gładkiej posadzce można grać, jeździć, tańczyć, siadać na leżącej kłodzie drzewa, a nawet wystawić stół i biesiadować. Górne plafony pozwalają na aktywność także wieczorem

Reinterpretując tradycję, architekci wycięli w bryle wysokie przejścia. I subtelnie, nie tworząc barier, otworzyli budynek i jego mieszkańców na miasto - o nowej realizacji pracowni SLAS architekci piszą Justyna Swoszowska i Grzegorz Piątek [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ RYSUNKÓW].

Strefa Rzeczna zmienia miasto

Budynek Taniego Budownictwa Mieszkaniowego Ajnfart wygląda lepiej niż większość inwestycji deweloperskich. Do tego jest ulokowany w centrum.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego Twój dom w Rybniku zostało założone w 2021 roku. Organizacja może pozyskiwać obiekty mieszkalne zarówno w wyniku prowadzonych przez siebie inwestycji budowlanych, mających na celu realizację nowych budynków, jak i zakupu oraz ewentualnego remontu zespołów już istniejących. Rybnicki TBS ma na swoim koncie trzy inwestycje mieszkaniowe znajdujące się przy ulicach: Hallera, Okulickiego i Sztolniowej. Jednak to budynek wielorodzinny wzniesiony przy tej pierwszej lokalizacji znacznie wyróżnia się na tle pozostałych, zarówno wysokiej jakości architekturą, jak i usytuowaniem w centrum miasta, nieczęstym dla tego typu obiektów. Jako jeden z niewielu budynków mieszkalnych o przystępnych czynszach, nie odbiega on od standardów europejskich.

Obiekt jest jedną z inwestycji zrealizowanych w ramach projektu Rzeczna, zakładającego zagospodarowanie kwartału ograniczonego ulicami: Hallera, Raciborską i Pocztową, oraz rzeką Nacyną. Zaplanowane realizacje przewidziano jako połączone nowym układem komunikacyjnym. Pierwszym zrealizowanym (w 2019 roku) obiektem jest wielopoziomowy parking, mogący pomieścić 460 samochodów. Kolejny to Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej – Galeria Rzeczna, którego projekt wyłoniono w drodze konkursu (proj. Paweł Skóra). Jedną z przyczyn podjęcia decyzji o realizacji tego typu obiektu był fakt, że z Rybnika pochodzą znani rzeźbiarze – Adolf Ryszka i Edward Sitek. To obiekt potrzebny, tym bardziej że, jak powiedział prezydent miasta, Piotr Kuczera: do tej pory właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełniała wymogów wystawienniczych – największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. W projekcie Rzeczna przewidziano także dwa obiekty mieszkalno-usługowe. Poza obiektami kubaturowymi zakładał on także budowę drogi pieszo-rowerowej wzdłuż Nacyny, prowadzącej przez kolejne dzielnice miasta aż nad Zalew Rybnicki.

Spis treści Architektura 11/2024
przegląd

W tym numerze relacjonujemy, co się wydarzyło podczas pierwszej edycji festiwalu UNIfest. Bal Architektek zwraca uwagę na zjawisko zdrabniania kobiecych imion.

Piszemy o nietypowej konferencji zorganizowanej przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów „Architekt, rynek, biznes. Ludzie płacą za to, co rozumieją".

Za nami 12. edycja festiwalu MIASTOmovie. W tym roku hasłem przewodnim były „Zawody".

Jeszcze do 19 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kultury można oglądać wystawę „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny".

Otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nieustannie towarzyszą duże emocje. O długo wyglądanym obiekcie stolicy pisze Karol Kobos [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW].

W tym miesiącu rekomendujemy konferencję „Architekt(a) misja publiczna" oraz wystawy: „Dare to be fair!", „Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro" oraz „Architektura dworców kolejowych 1918-1939".

konteksty

Jednym z efektów tragicznej powodzi z września br. jest uszkodzenie ponad 11 tys. budynków mieszkalnych. Przed nami długotrwały proces odbudowy, w którym potrzebujemy także architektów. Zarówno na miejscu jako doradców, jak i w gronie osób, które będą podejmowały kluczowe decyzje o przyszłości takich miejsc jak Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój.

realizacje

Reinterpretując tradycję, architekci wycięli w bryle wysokie przejścia. I subtelnie, nie tworząc barier, otworzyli budynek i jego mieszkańców na miasto - o nowej realizacji pracowni SLAS architekci piszą Justyna Swoszowska i Grzegorz Piątek [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ RYSUNKÓW].

Osiedle o wyrazistej architekturze nawiązuje do fińskich realizacji. Ma być pierwszym etapem w procesie tworzenia miejsca otwartego na zmiany [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przy miejskim charakterze budynku nie utracił on swojej kameralności. Subtelnie odznacza się w różnorodnej scenerii architektonicznej Wrocławia [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

W nowym wnętrzu domu zbudowanego w latach 30. XX wieku wyraźnie wybrzmiewają echa międzywojnia i fascynacja modernizmem. Styl, elegancja i szyk dźwięczą w detalach [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

dizajn na zawsze

Jest we mnie głęboka niezgoda na produkowanie rzeczy bez sensu. Chciałabym, żebyśmy wrócili do pierwotnego znaczenia słowa „dizajn” - mówi w rozmowie z Anną Żmijewską Joanna Jurga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

Anna Bać rozmawia ze swoim studentem Pawłem Olszakiem o jego dyplomie.

warsztat

Aby nie zakłócać spójności dziedzictwa kulturowego, architekci zaprojektowali lekką formę. Wypłaszczone łuki z modernistycznym rodowodem nie starają się eksponować struktury, a jedynie uwypuklać logikę konstrukcji [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Struktura, faktura, forma, czyli dekoracje, które sprawią, że wnętrza staną się wyjątkowe.

zawód architekt

To nie wózek jest przeszkodą, ale środowisko, które my dookoła budujemy.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum