Architektura po wielkiej fali. Jak odpowiedzieć na skutki powodzi?

2024-10-25 13:45 Opracowanie: Artur Celiński
Powdź 1
Autor: Maciej Lulko 1 | Powódź uszkodziła XIX-wieczną kamienicę w Lądku-Zdroju, usytuowaną na rogu ulic Paderewskiego i Kościuszki, nad rzeką Białą Lądecką. Budynek grozi zawaleniem

Jednym z efektów tragicznej powodzi z września br. jest uszkodzenie ponad 11 tys. budynków mieszkalnych. Przed nami długotrwały proces odbudowy, w którym potrzebujemy także architektów. Zarówno na miejscu jako doradców, jak i w gronie osób, które będą podejmowały kluczowe decyzje o przyszłości takich miejsc jak Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój.

Jak reagować i mądrze planować odbudowę? Rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem

Artur Celiński: Sytuacja w Stroniu Śląskim, Lądku-Zdroju czy Kłodzku po przejściu fali powodziowej wydaje się być katastrofalna. Co zobaczyłeś, gdy pojawiłeś się na miejscu?

Zbigniew Maćków: Poraził mnie ogrom tej katastrofy. Pomimo że są media społecznościowe, w których można zobaczyć setki relacji i obrazów pokazujących budynki „rozjechane” na pół przez wodę, pęknięte ściany i zniszczone zabytki. Pomimo przekazów w gazetach i telewizji. To była inna powódź niż ta, którą doskonale pamiętam z 1997 roku i z powtórki w 2010 roku. W miasteczkach podgórskich woda ma inną dynamikę. Pojawia się nagle w dużej ilości, silna, rozpędzona. Widzisz, jak bardzo niszczącym żywiołem potrafi być. Pozostawia po sobie niewyobrażalne zniszczenia. Mosty, które wydają się być solidną inżynierską konstrukcją, są wykręcone jak wstążki, niemalże zawiązane w supełek. I wśród tego widzisz ludzi pogrążonych w bezradności, w jakby odrętwieniu. Bo co oni teraz mogą? Jak sobie z tym poradzić?

AC: Z informacji napływających ze sztabu kryzysowego wynika, że ponad 10 tys. budynków jest zagrożonych i być może nadaje się tylko do wyburzenia. Ze względu na przerwanie tamy w Stroniu Śląskim większość z tych obiektów z pewnością jest zlokalizowana na tym terenie, prawda?

ZM: Im bliżej tamy, tym sytuacja wygląda gorzej. Stojące tam budynki mają podmyte fundamenty i w sumie to trudno jeszcze określić całkowity rozmiar zniszczeń. Skutki tej katastrofy dopiero stają się widoczne – procesy osiadania budynków cały czas trwają. Niektóre zaczynają się osuwać. Pojawiają się niebezpieczne pęknięcia. Idziesz więc ulicami i widzisz, że na coraz większej liczbie budynków pojawiają się wymalowane czerwoną farbą napisy: zakaz wstępu albo grozi zawaleniem. Zaczyna ci się to kojarzyć z powojennym krajobrazem.

Spis treści Architektura 11/2024
przegląd

W tym numerze relacjonujemy, co się wydarzyło podczas pierwszej edycji festiwalu UNIfest. Bal Architektek zwraca uwagę na zjawisko zdrabniania kobiecych imion.

Piszemy o nietypowej konferencji zorganizowanej przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów „Architekt, rynek, biznes. Ludzie płacą za to, co rozumieją".

Za nami 12. edycja festiwalu MIASTOmovie. W tym roku hasłem przewodnim były „Zawody".

Jeszcze do 19 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kultury można oglądać wystawę „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny".

Otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nieustannie towarzyszą duże emocje. O długo wyglądanym obiekcie stolicy pisze Karol Kobos [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW].

W tym miesiącu rekomendujemy konferencję „Architekt(a) misja publiczna" oraz wystawy: „Dare to be fair!", „Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro" oraz „Architektura dworców kolejowych 1918-1939".

konteksty

Jednym z efektów tragicznej powodzi z września br. jest uszkodzenie ponad 11 tys. budynków mieszkalnych. Przed nami długotrwały proces odbudowy, w którym potrzebujemy także architektów. Zarówno na miejscu jako doradców, jak i w gronie osób, które będą podejmowały kluczowe decyzje o przyszłości takich miejsc jak Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój.

realizacje

Reinterpretując tradycję, architekci wycięli w bryle wysokie przejścia. I subtelnie, nie tworząc barier, otworzyli budynek i jego mieszkańców na miasto - o nowej realizacji pracowni SLAS architekci piszą Justyna Swoszowska i Grzegorz Piątek [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ RYSUNKÓW].

Osiedle o wyrazistej architekturze nawiązuje do fińskich realizacji. Ma być pierwszym etapem w procesie tworzenia miejsca otwartego na zmiany [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przy miejskim charakterze budynku nie utracił on swojej kameralności. Subtelnie odznacza się w różnorodnej scenerii architektonicznej Wrocławia [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

W nowym wnętrzu domu zbudowanego w latach 30. XX wieku wyraźnie wybrzmiewają echa międzywojnia i fascynacja modernizmem. Styl, elegancja i szyk dźwięczą w detalach [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

dizajn na zawsze

Jest we mnie głęboka niezgoda na produkowanie rzeczy bez sensu. Chciałabym, żebyśmy wrócili do pierwotnego znaczenia słowa „dizajn” - mówi w rozmowie z Anną Żmijewską Joanna Jurga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

Anna Bać rozmawia ze swoim studentem Pawłem Olszakiem o jego dyplomie.

warsztat

Aby nie zakłócać spójności dziedzictwa kulturowego, architekci zaprojektowali lekką formę. Wypłaszczone łuki z modernistycznym rodowodem nie starają się eksponować struktury, a jedynie uwypuklać logikę konstrukcji [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Struktura, faktura, forma, czyli dekoracje, które sprawią, że wnętrza staną się wyjątkowe.

zawód architekt

To nie wózek jest przeszkodą, ale środowisko, które my dookoła budujemy.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum