Jakie rozmowy są dla Państwa najważniejsze? Czy te, z których coś konkretnego wynika? A może dyskusje, które po prostu toczą się bez presji celu i czasu? Czy lepsze są te wymagające przygotowania, czy może spontaniczne, przelotne, zaskakujące?
My na szczęście nie musimy wybierać. Przez cały 2024 rok – świętując własne trzydziestolecie – szukamy okazji do rozmowy w architekturze. Zarówno tej przelotnej – w przerwie pomiędzy kolejnymi wyzwaniami, jak i tej poważniejszej – wypełnionej trudnymi pytaniami i wcale nie prostszymi odpowiedziami. Dla mnie – jako nowego redaktora naczelnego – rozmowa ma szczególne znaczenie. Choć wszyscy byli ciekawi tego, co mam do powiedzenia, ja nastawiłem się przede wszystkim na słuchanie.
I nie zawiodłem się. Mijające miesiące utwierdziły mnie w przekonaniu, że polska architektura – ze względu na swoją różnorodność, otwartość na nowe i odwagę we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań – znajduje się w najciekawszym momencie od dekad. Efekty tego nasłuchu z pewnością są dostrzegalne zarówno w kolejnych numerach „A-m”, jak i w publikacjach na stronie
internetowej oraz w podcastach.
Chciałoby się, aby tej rozmowy było jeszcze więcej. I żeby różnice zdań i krytyka nie były w niej traktowane jako nieprzekraczalna bariera, ale punkt wyjścia do bycia jeszcze lepszym. I z tą myślą będziemy śmielej wchodzić w kolejne trzydziestolecie. Dziękujemy, że możemy to robić razem z Wami.
Artur Celiński
W tym numerze relacjonujemy, co się wydarzyło podczas pierwszej edycji festiwalu UNIfest. Bal Architektek zwraca uwagę na zjawisko zdrabniania kobiecych imion.
Piszemy o nietypowej konferencji zorganizowanej przez Pomorską Okręgową Izbę Architektów „Architekt, rynek, biznes. Ludzie płacą za to, co rozumieją".
Za nami 12. edycja festiwalu MIASTOmovie. W tym roku hasłem przewodnim były „Zawody".
Jeszcze do 19 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kultury można oglądać wystawę „Socmodernizm. Architektura w Europie Środkowej czasu zimnej wojny".
Otwarciu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nieustannie towarzyszą duże emocje. O długo wyglądanym obiekcie stolicy pisze Karol Kobos [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW].
W tym miesiącu rekomendujemy konferencję „Architekt(a) misja publiczna" oraz wystawy: „Dare to be fair!", „Maria Michałowska. Na końcu tej drogi być może znajdę lustro" oraz „Architektura dworców kolejowych 1918-1939".
Jednym z efektów tragicznej powodzi z września br. jest uszkodzenie ponad 11 tys. budynków mieszkalnych. Przed nami długotrwały proces odbudowy, w którym potrzebujemy także architektów. Zarówno na miejscu jako doradców, jak i w gronie osób, które będą podejmowały kluczowe decyzje o przyszłości takich miejsc jak Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój.
Reinterpretując tradycję, architekci wycięli w bryle wysokie przejścia. I subtelnie, nie tworząc barier, otworzyli budynek i jego mieszkańców na miasto - o nowej realizacji pracowni SLAS architekci piszą Justyna Swoszowska i Grzegorz Piątek [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ RYSUNKÓW].
Osiedle o wyrazistej architekturze nawiązuje do fińskich realizacji. Ma być pierwszym etapem w procesie tworzenia miejsca otwartego na zmiany [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Przy miejskim charakterze budynku nie utracił on swojej kameralności. Subtelnie odznacza się w różnorodnej scenerii architektonicznej Wrocławia [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
W nowym wnętrzu domu zbudowanego w latach 30. XX wieku wyraźnie wybrzmiewają echa międzywojnia i fascynacja modernizmem. Styl, elegancja i szyk dźwięczą w detalach [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Jest we mnie głęboka niezgoda na produkowanie rzeczy bez sensu. Chciałabym, żebyśmy wrócili do pierwotnego znaczenia słowa „dizajn” - mówi w rozmowie z Anną Żmijewską Joanna Jurga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Anna Bać rozmawia ze swoim studentem Pawłem Olszakiem o jego dyplomie.
Aby nie zakłócać spójności dziedzictwa kulturowego, architekci zaprojektowali lekką formę. Wypłaszczone łuki z modernistycznym rodowodem nie starają się eksponować struktury, a jedynie uwypuklać logikę konstrukcji [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.
Struktura, faktura, forma, czyli dekoracje, które sprawią, że wnętrza staną się wyjątkowe.
To nie wózek jest przeszkodą, ale środowisko, które my dookoła budujemy.
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum