Polecamy

2019-08-22 10:43
Steampunk, Tallinn Architecture Biennale
Autor: il. © VA render, dzięki uprzejmości Soomeen Hahm Design, Igor Pantic, Fologram Steampunk, proj. Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram), Soomeen Hahm Design, Igor Pantic

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. Tallinn Architecture Biennale, wykład Site Specific – Architecture of Biuro Projektów Lewicki Łatak na Teneryfie, konkurs na projekt polskiej ekspozycji podczas biennale w Wenecji.

NOWY NUMER

[architektura-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Architekura - zajawka 05/2020
Spis treści Architektura 09/2019
polecamy

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. Tallinn Architecture Biennale, wykład Site Specific – Architecture of Biuro Projektów Lewicki Łatak na Teneryfie, konkurs na projekt polskiej ekspozycji podczas biennale w Wenecji.

przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: wystawy Skopje. Miasto, architektura i sztuka oraz Plany na przyszłość, a także wydanie przewodnika dla miast RCCC Heatwave Guide 2019.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, m.in. BIG, Maćków Pracownia Projektowa, Major Architekci, Q2Studio, mode:lina, BBGK Architekci, Nizio Design International, Grupa 5 Architekci.

W tym numerze swoje ulubione książki poleca Agata Twardoch, Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje dla nas publikację „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym”, a Grzegorz Stiasny „System do mieszkania”.

konteksty

Obraz „uczelni wolnej od ograniczeń i praktyki zawodowej pełnej utrudnień” jest fałszywą dychotomią. Trzeba zdawać sobie sprawę, jakie są uwarunkowania, by mieć wizję, jak je przekroczyć. Jedną z rzeczy, które bym zdecydowanie zalecała, jest prowadzenie zajęć dotyczących rzeczywistych problemów i tematów, które nie odnoszą się tylko do spraw interesujących wyłącznie architektów. Amerykańska badaczka i profesor Yale School of Architecture, o status quo i przyszłości nauczania architektury

Dotrzymanie kroku tempu zmian technologicznych i społecznych będzie równie trudne dla architektów, jak i dla szkół architektury. Jakie wyzwania czekają zatem projektantów oraz systemy edukacji mające przygotować ich do nowej roli? I które z bliskich nam europejskich uczelni już podjęły wysiłek dostosowania się do szybko zmieniającej się rzeczywistości? Obok przegląd najbardziej innowacyjnych szkół na kontynencie w autorskim wyborze Moniki Arczyńskiej i Łukasza Pancewicza, mających międzynarodowe doświadczenie wykładowców WA PG

realizacje

W czerwcu rozpoczęły się prace budowlane przed Pałacem Kultury i Nauki. Powstaje planowana od kilkunastu lat siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, która na stałe zmieni kształt centralnej części miasta. W tym numerze wypowiedzi osób odpowiedzialnych za realizację obiektu: architekta Thomasa Phifera, dyrektor instytucji Joanny Mytkowskiej, a także Mikołaja Mundzika, zastępcy dyrektor ds. inwestycji, kuratora Tomasza Fudali, Marleny Happach, dyrektor BAiPP m.st. Warszawy i Zygmunta Borawskiego, współautora koncepcji zagospodarowania placu Centralnego.

Krok do przodu pod Pałacem Kultury i Nauki: Rozpoczęcie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest końcem istnienia placu Defilad i początkiem placu Centralnego. Zamyka także długoletni stan tymczasowości tej instytucji, na którym zbudowała swój szczególny związek z Warszawą – pisze Krzysztof Średziński.

Budynek nawiązuje do znajdującej się po drugiej stronie ulicy robotniczej kolonii Werdon złożonej z typowych dla Śląska familoków. Nazwa osiedla wywodzi się od jej pierwszych mieszkańców, weteranów spod Verdun – pisze Justyna Swoszowska.

Trapezowe słupy i podciągi formują rytmiczne fasady, a reliefowa kompozycja z betonu i szkła odwołuje się do dawnych hal Służewca Przemysłowego, który jest dzisiaj dynamicznie rozwijającą się dzielnicą biurową. O nowej realizacji JEMS Architekci pisze Magdalena Wrzesień.

Elewację obłożono deskami ze starego, rozebranego domu, a centralną część salonu i ścianę w sypialni na piętrze wykończono materiałem odzyskanym z fundamentowych pali z gdańskiej Wyspy Spichrzów. O realizacji Piotra Kuczii pisze Krzysztof Mycielski.

Głównym punktem tej przestrzeni jest Pomnik Syreny. Rzeźba Ludwiki Nitschowej wizualnie łączy dwa tarasy z prostopadłą do Wisły „rzeką”, która przyjmuje formę placu wodnego dla spotkań i wydarzeń. O realizacji RS Architektura Krajobrazu pisze Marcin Brataniec.

wnętrza

Oskar Zięta wciąż udowadnia, że to, co pozornie nierealne, jest możliwe. Niedawno postanowił zmierzyć się ze stereotypem lustra. Wraz z zespołem opracował technologię umożliwiającą tworzenie ich z metalu – pisze Iga Knysak.

praktyka

Najciekawsze zagadnienie techniczne : konstrukcja składająca się z 539 dysków o rozpiętości od 14 do 89 m opartych na stalowych kratownicach, przekrytych panelami z betonu wzmacnianego włóknem szklanym. O technicznych aspektach nowej realizacji Ateliers Jean Nouvel pisze Radosław Stach.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Dobrze zaprojektowane meble, atrakcyjne lampy i dekoracje.

kolumny studenckie

Prezentujemy relację z warsztatów studenckich Design Schools Workshop, które odbyły się w dniach 16-21 maja 2019 roku w Nowym Jorku w ramach festiwalu WantedDesign, z udziałem tutorów z Polski.

zawód architekt

Koncepcja służby jest dla mnie ważniejsza niż autokreacja. Architektura ma służyć człowiekowi, a nie być pomnikiem twórcy – rozmowa z Wojciechem Małeckim.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum