Narodowe Muzeum Kataru

2019-08-22 10:44 Tekst: Radosław Stach Opracowanie: Anna Żmijewska
Narodowe Muzeum Kataru_Ateliers Jean Nouvel_01
Autor: fot. Iwan Baan Widok od strony nabrzeża – w skład nowego muzeum wchodzi odrestaurowany XX-wieczny pałac szejka Abdullaha bin Jassima Al Thaniego

Najciekawsze zagadnienie techniczne : konstrukcja składająca się z 539 dysków o rozpiętości od 14 do 89 m opartych na stalowych kratownicach, przekrytych panelami z betonu wzmacnianego włóknem szklanym. O technicznych aspektach nowej realizacji Ateliers Jean Nouvel pisze Radosław Stach.

Katar obecnie, jako jedno z wielu państw Zatoki Perskiej, zmienia swój wizerunek, porzucając obraz państwa opartego wyłącznie na przemyśle naftowym i gazowym. Jednocześnie pozostaje krajem, w którym dochód narodowy per capita osiąga najwyższy na świecie poziom, co ma bezpośrednie przełożenie na jego ogromne ambicje. Przykładem tego może być chociażby organizacja FIFA 2022, z zapleczem klimatyzowanych stadionów piłkarskich, jak również budowane z rozmachem kolejne obiekty kulturalne i biznesowe w stolicy, autorstwa takich architektów jak: Arata Isozaki (Narodowe Centrum Kongresowe), I.M.Pei (Muzeum Sztuki Islamskiej) czy aktualnie Jean Nouvel. To właśnie francuskie biuro odpowiedzialne jest za koncepcję i realizację otwartego w marcu 2019 roku Narodowego Muzeum Kataru, położonego w samym sercu Doha, w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu szejka Abdullaha bin Jassima Al Thaniego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum