Teoria i praktyka według Jakuba Gołębiewskiego

2024-07-29 14:24

Teoria napędza praktykę, a praktyka teorię – pisze dr inż. arch. Jakub Gołębiewski z Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, wiceprezes szczecińskiego oddziału SARP.

Teoria i praktyka w architekturze to w mojej opinii pojęcia nierozłączne. Teoria towarzyszy architekturze od starożytności, stanowiąc intelektualne podwaliny rozwoju form i stylów architektonicznych. Teoria jest w tym przypadku źródłem, z którego czerpie praktyka. Z drugiej strony praktyczne dokonania architektów stają się źródłem krytyki architektonicznej oraz prowadzonego dyskursu dotyczącego kształtowania przestrzeni. W tym sensie koło się zamyka. Teoria napędza praktykę, a praktyka teorię.

Nie jest więc przypadkiem, że wielu uznanych architektów łączy praktykę zawodową z uprawianiem teorii. Jednym z dobrze znanych, współczesnych przykładów współdziałania na obu polach jest skoncentrowane na praktyce architektonicznej holenderskie biuro OMA oraz stanowiące jego dział badawczy AMO. Tak szeroko rozwinięta działalność teoretyczna to niestety komfort i przywilej niewielu architektów. W codziennej praktyce zawodowej można dostrzec deficyt wykorzystania teorii w procesie projektowania. Dotyczy to również ewaluacji wyników tego procesu, a więc analizy i oceny dzieła architektonicznego. Tymczasem krytyka architektoniczna stymuluje ulepszanie procesu projektowego, a autokrytyka może być podstawą do doskonalenia własnych umiejętności. Aby jednak jej dokonać, potrzebna jest właśnie znajomość teorii.

Dla mnie osobiście podbudowa teoretyczna projektu zawsze była istotna. Wykorzystanie tej wiedzy przynosi poczucie pewności oraz wzbogaca proces twórczy. Sprawia, że decyzje projektowe nie wynikają jedynie z subiektywnych, estetycznych przekonań, ale są wynikiem bardziej świadomego wyboru. Dokonywana próba obiektywizacji uprawdopodabnia ich słuszność. Czerpanie z teorii to inspirujące doświadczenie konfrontowania się z dorobkiem minionych pokoleń oraz nam współczesnych twórców i krytyków w obliczu dynamicznie zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych. To również motywacja do zapisu własnych twórczych poszukiwań, do rozmowy o architekturze, która zawsze poszerza spektrum jej postrzegania.

Spis treści Architektura 08/2024
przegląd

Publikujemy relację z 2. edycji międzynarodowej konferencji naukowej Architektura Wyzwań, tym razem poświęconą nowoczesnym, zrównoważonym materiałom budowlanym. Bal Architektek proponuje „wycieczkę” po architektonicznych fake newsach.

Czym jest komfort we współczesnym świecie? Refleksje po 18. edycji Łódź Design Festivalu.

Piszemy o tegorocznej odsłonie konkursu dla młodzieży, organizowanego przez Izbę Architektów RP. Hasło 11. edycji to Kiedyś w przyszłości…

Wśród zieleni – letnia lista architektonicznych przebojów, po których oprowadza Tomasz Malkowski.

Prezentujemy podsumowanie rozmowy z nowo wybranym prezesem SARP-u – Markiem Chrobakiem.

przegląd Polecamy

Czytelnia

Donosimy o wynikach Regat Architektów 2024, już po raz dziewiąty organizowanych przez Carpe Diem Art / Maja Ścisło. Relacjonujemy także przebieg konferencji w Białymstoku – Różnorodność przyrodnicza miasta.

realizacje

Celem było stworzenie spójnej i estetycznie zrównoważonej całości, która wyraża szacunek dla dziedzictwa, a jednocześnie wprowadza nową jakość – piszą Ryszard Nakonieczny i Anna Syska o nowej realizacji Nizio Design International [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Z przestrzennych symboli o przytłaczającej skali i mocy wyrazu architekci stworzyli miejsce pamięci wypełnione ciszą. Oddzielili ścieżki żywych i ofiar – pisze Tomasz Michalak o nowej realizacji Piotra Michalewicza, Marcina Urbanka i Łukasza Mieszkowskiego [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I SZKICÓW].

W czasie transformacji powierzchnia tego modernistycznego domu wzrosła dwukrotnie. Obecna przebudowa dała mu trzecie życie, utkane ze wspomnień – pisze Agata Twardoch o nowej realizacji URBAA – urbański architektura & wnętrza.

teoria i praktyka

Teoria napędza praktykę, a praktyka teorię – pisze dr inż. arch. Jakub Gołębiewski z Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, wiceprezes szczecińskiego oddziału SARP.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

zawód architekt

Zajmujemy się miejscami i materialnymi oznakami pamięci. Kierujemy się w stronę tych, o których zapomniano – wywiad Aleksandry Czupkiewicz z Marcinem Urbankiem [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA ROZMOWA].

wnętrza

Apartament nad dachami Powiśla po wprowadzonych przez architektkę zmianach, nie tracąc wielkomiejskiego szyku, zyskał nowy charakter i stał się przyjazny dla rodziny – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o nowej realizacji Katarzyna Baumiller Studio.

dizajn na zawsze

Obok formy, funkcji czy też odpowiedzi na potrzeby rynku ważny jest dla nas także kontekst kulturowy, historyczny, i ekologiczny - z Martą Niemywską-Grynasz i Dawidem Grynaszem rozmawia Anna Żmijewska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ PRODUKTÓW].

z archiwum

Doniosłość i banalizacja, czyli rzecz o związkach fotografii i architektury. Archiwalne fragmenty publikacji wybrała Ewa P. Porębska.

konteksty

Fotografia architektury obecna na łamach najważniejszych magazynów i portali ma nas przekonywać do konkretnych budynków. Mogłaby też czasem pomóc nam krytycznie na nie spojrzeć.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum