Apartament na Powiślu

2024-07-29 14:22 Tekst: Iwona Ławecka-Marczewska, opracowanie: Anna Żmijewska, zdjęcia: ONI Studio
Apartament na Powiślu_Baumiller Studio_01
Autor: ONI Studio 1 | Geometryczne zestawienie różnych form i wyrazistych brył to cechy charakterystyczne stylu, jakim operuje projektantka. Bliski jest jej język ciężkich, mocnych zagrań, a nie subtelności

Apartament nad dachami Powiśla po wprowadzonych przez architektkę zmianach, nie tracąc wielkomiejskiego szyku, zyskał nowy charakter i stał się przyjazny dla rodziny – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o nowej realizacji Katarzyna Baumiller Studio.

Dwieście pięćdziesiąt metrów kwadratowych na ostatnim piętrze plomby wstawionej w gęstą tkankę warszawskiego Powiśla należało wcześniej do jednej osoby. Przestronne wysokie wnętrze z dużymi przeszkleniami, nieco industrialne, tętniło wielkomiejskim życiem. Inwestorzy dostali kontakt do mnie od poprzedniego właściciela. Z pełną otwartością weszli we współpracę ze mną – mówi Katarzyna Baumiller. Wytyczne były klarowne: mieszkanie ma być miłe do życia, przytulne, ale nadal niestandardowe.

Po przebudowie do apartamentu miała wprowadzić się czteroosobowa rodzina. Nowa aranżacja wymagała wyburzenia ścian działowych w przestrzeni dziennej. Walory wnętrza – duża powierzchnia, imponująca, blisko czterometrowa, wysokość, widok na korony drzew powiślańskiego parku – zostały w pełni wykorzystane i podkreślone. Jeszcze lepiej wybrzmiały. Z poprzedniego wystroju pozostała podłoga, długie deski z odzysku, pochodzące prawdopodobnie ze starej mazurskiej stodoły. Były tak dobrej jakości, że wygrały z innymi branymi pod uwagę materiałami – wspomina architektka. Podłogę odświeżono i uzupełniono w miejscach wyburzeń. Deski ułożone są tam pod kątem 45 stopni, by nowe fragmenty odróżniały się od pierwotnego układu. Autorce projektu nie zależało na wrażeniu: „nic się nie stało”, przeciwnie – zmiana we wnętrzu miała być czytelna.

Spis treści Architektura 08/2024
przegląd

Publikujemy relację z 2. edycji międzynarodowej konferencji naukowej Architektura Wyzwań, tym razem poświęconą nowoczesnym, zrównoważonym materiałom budowlanym. Bal Architektek proponuje „wycieczkę” po architektonicznych fake newsach.

Czym jest komfort we współczesnym świecie? Refleksje po 18. edycji Łódź Design Festivalu.

Piszemy o tegorocznej odsłonie konkursu dla młodzieży, organizowanego przez Izbę Architektów RP. Hasło 11. edycji to Kiedyś w przyszłości…

Wśród zieleni – letnia lista architektonicznych przebojów, po których oprowadza Tomasz Malkowski.

Prezentujemy podsumowanie rozmowy z nowo wybranym prezesem SARP-u – Markiem Chrobakiem.

przegląd Polecamy

Czytelnia

Donosimy o wynikach Regat Architektów 2024, już po raz dziewiąty organizowanych przez Carpe Diem Art / Maja Ścisło. Relacjonujemy także przebieg konferencji w Białymstoku – Różnorodność przyrodnicza miasta.

realizacje

Celem było stworzenie spójnej i estetycznie zrównoważonej całości, która wyraża szacunek dla dziedzictwa, a jednocześnie wprowadza nową jakość – piszą Ryszard Nakonieczny i Anna Syska o nowej realizacji Nizio Design International [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Z przestrzennych symboli o przytłaczającej skali i mocy wyrazu architekci stworzyli miejsce pamięci wypełnione ciszą. Oddzielili ścieżki żywych i ofiar – pisze Tomasz Michalak o nowej realizacji Piotra Michalewicza, Marcina Urbanka i Łukasza Mieszkowskiego [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ I SZKICÓW].

W czasie transformacji powierzchnia tego modernistycznego domu wzrosła dwukrotnie. Obecna przebudowa dała mu trzecie życie, utkane ze wspomnień – pisze Agata Twardoch o nowej realizacji URBAA – urbański architektura & wnętrza.

teoria i praktyka

Teoria napędza praktykę, a praktyka teorię – pisze dr inż. arch. Jakub Gołębiewski z Wydziału Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, wiceprezes szczecińskiego oddziału SARP.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

zawód architekt

Zajmujemy się miejscami i materialnymi oznakami pamięci. Kierujemy się w stronę tych, o których zapomniano – wywiad Aleksandry Czupkiewicz z Marcinem Urbankiem [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA ROZMOWA].

wnętrza

Apartament nad dachami Powiśla po wprowadzonych przez architektkę zmianach, nie tracąc wielkomiejskiego szyku, zyskał nowy charakter i stał się przyjazny dla rodziny – pisze Iwona Ławecka-Marczewska o nowej realizacji Katarzyna Baumiller Studio.

dizajn na zawsze

Obok formy, funkcji czy też odpowiedzi na potrzeby rynku ważny jest dla nas także kontekst kulturowy, historyczny, i ekologiczny - z Martą Niemywską-Grynasz i Dawidem Grynaszem rozmawia Anna Żmijewska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ PRODUKTÓW].

z archiwum

Doniosłość i banalizacja, czyli rzecz o związkach fotografii i architektury. Archiwalne fragmenty publikacji wybrała Ewa P. Porębska.

konteksty

Fotografia architektury obecna na łamach najważniejszych magazynów i portali ma nas przekonywać do konkretnych budynków. Mogłaby też czasem pomóc nam krytycznie na nie spojrzeć.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum