Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa

2022-07-15 15:15 Tekst: Anna Urbaniak, opracowanie: Kateryna Reshetniak
Podhalańska Uczelnia - metryczka 1
Autor: J.S-H 1 | Budynki uczelni - na pierwszym planie budynek Gorce, w tle budynek Tatry

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w naszym kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym numerze Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa.

Praktyki:

Na studiach I stopnia obowiązkowe praktyki studenckie odbywają się w trzech blokach. Praktykę inwentaryzacyjną (80 godzin) oraz plener rysunkowy (40 godzin) realizuje się po pierwszym roku studiów, przy czym praktyka jest organizowana przez pracowników Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej, architektów posiadających tytuł magistra inżyniera lub sztuki. VII semestr studiów w całości został przeznaczony na praktykę zawodową architektoniczną, która odbywa się w pracowni architektonicznej i składa z części budowlanej (trwa 200 godzin) oraz projektowej (560 godzin).

Na studiach II stopnia nie przewidziano praktyk.

Spis treści Architektura 08/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in.rozstrzygnięcie konkursów o Nagrodę Roku SARP, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy i Nagrodę Architektoniczną POLITYKI.

Bohaterami kolejnych spotkań byli Magdalena Staniszkis, Jerzy Szczepanik-Dzikowski i Romuald Loegler. Ewa P. Porębska pytała ich m.in. o najważniejsze projekty i realizacje, najcenniejsze doświadczenia architektoniczne, zawodowe credo i niespełnione jeszcze marzenia [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA WERSJA TEKSTU].

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Projekt Praga, P2PA, S.A.M.I. Architekci, Karina Jędrak-Kościesza i TPF.

realizacje

Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. Realizacje pracowni JEMS Architekci oraz Projekt Polsko Belgijska Pracownia Architektury komentują Łukasz Pancewicz i Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Ujmująco prosty projekt przedszkola i żłobka na Opolszczyźnie podkreślają zastosowane materiały wykończeniowe oraz drewniana kolumnada – o realizacji ch+ architekci pisze Oskar Grąbczewski.

Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – pisze o projekcie grupy 33_03 Aleksandra Czupkiewicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zoo nie jest próbą pełnego odwzorowania ekosystemów, lecz pewną reinterpretacją natury, wprowadzającą wyraziste antropogeniczne formy – o realizacji Rysy Architekci pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

praktyka

Zastosowanie w obiekcie rozwiązań takich, jakie wykorzystuje się w budynkach pasywnych, pozwoliło ograniczyć roczne zapotrzebowanie na energię do zaledwie 27,1 kWh/m2 – pisze o fabryce mebli firmy Vestre Wiktor Kowalski [W WERSJI CYFROWEJ DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nasze oczekiwania wobec łazienek są coraz wyższe. Chcemy, by były nie tylko funkcjonalne i modnie wykończone, ale też bezpieczne pod względem higienicznym i naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które zapewnią niezawodność i komfort.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Wszystko, by urządzić przytulny salon lub wysmakowane hotelowe lobby.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dr. hab. inż. arch. Radosława Achramowicza, prof. PW, kierownika Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?

Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w naszym kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym numerze Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa.

Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową w Nowym Targu na tle innych uczeni wyróżnia indywidualne podejście do studenta – o swojej uczelni pisze studentka Anna Urbaniak.

zawód architekt

Fascynacja architekturą historyczną czy militarną pozwala przyjrzeć się detalom, zastanowić nad technologiami, którymi dysponowali dawni budowniczowie, spojrzeć z innej perspektywy – o „smoczej skórze", o Pałacu Saskim i budowlach obronnych z Adamem Wagnerem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu Z archiwum „Architektury” przypominamy tekst „Zachodni Rejon Centrum Warszawy” z numeru 8-9/1973 Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum