Adam Wagner

2022-07-15 15:15 Rozmawiała: Maja Mozga-Górecka
Adam Wagner
Autor: fot. Archiwum PBPA Adam Wagner

Fascynacja architekturą historyczną czy militarną pozwala przyjrzeć się detalom, zastanowić nad technologiami, którymi dysponowali dawni budowniczowie, spojrzeć z innej perspektywy – o „smoczej skórze", o Pałacu Saskim i budowlach obronnych z Adamem Wagnerem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Kinetyczne fasady dostosowują się do natężenia światła słonecznego, regulują temperaturę wnętrz, zmniejszają zużycie klimatyzacji. Czy ruchoma „smocza skóra” na wieżowcu Warsaw Unit jest w jakiś sposób pożyteczna, czy chodziło raczej o walory estetyczne?

Ta fasada to wynik określonych potrzeb. Dolne kondygnacje tego budynku są głównie przeznaczone na garaże, magazyny, pomieszczenia techniczne, które wymagają stałego dopływu świeżego powietrza. Potrzebowaliśmy więc rozwiązania, które będzie jednocześnie w 60% ażurowe, ale nieprzezierne. I te funkcje fasada spełnia. Ponadto naszym zadaniem było stworzyć obiekt ciekawy w mikroskali miasta, to znaczy z punktu widzenia odbiorcy, który przejeżdża lub przechodzi obok. Pierwszy pomysł był taki, że opleciemy dolne piętra zielenią. Okazało się jednak, że na wyjątkowo długiej elewacji północnej nie utrzyma się ona dłużej niż dwa lata. Płytki, które ostatecznie tam trafiły, nazwałem „skórą smoka”, ponieważ wydają się opalizować, zmieniają wygląd zależnie od kierunku i natężenia wiatru. Lepszym określeniem byłaby tu rzeźba kinetyczna niż kinetyczna fasada. Może przy kolejnych projektach pomyślimy, jak wykorzystać ruch poszczególnych elementów.

Spis treści Architektura 08/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in.rozstrzygnięcie konkursów o Nagrodę Roku SARP, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy i Nagrodę Architektoniczną POLITYKI.

Bohaterami kolejnych spotkań byli Magdalena Staniszkis, Jerzy Szczepanik-Dzikowski i Romuald Loegler. Ewa P. Porębska pytała ich m.in. o najważniejsze projekty i realizacje, najcenniejsze doświadczenia architektoniczne, zawodowe credo i niespełnione jeszcze marzenia [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZA WERSJA TEKSTU].

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Projekt Praga, P2PA, S.A.M.I. Architekci, Karina Jędrak-Kościesza i TPF.

realizacje

Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. Realizacje pracowni JEMS Architekci oraz Projekt Polsko Belgijska Pracownia Architektury komentują Łukasz Pancewicz i Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Ujmująco prosty projekt przedszkola i żłobka na Opolszczyźnie podkreślają zastosowane materiały wykończeniowe oraz drewniana kolumnada – o realizacji ch+ architekci pisze Oskar Grąbczewski.

Ten mały punkt na mapie Wrocławia jest przykładem rewitalizacji, w której oryginalna konstrukcja i współczesne materiały wspaniale się uzupełniają – pisze o projekcie grupy 33_03 Aleksandra Czupkiewicz [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zoo nie jest próbą pełnego odwzorowania ekosystemów, lecz pewną reinterpretacją natury, wprowadzającą wyraziste antropogeniczne formy – o realizacji Rysy Architekci pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

praktyka

Zastosowanie w obiekcie rozwiązań takich, jakie wykorzystuje się w budynkach pasywnych, pozwoliło ograniczyć roczne zapotrzebowanie na energię do zaledwie 27,1 kWh/m2 – pisze o fabryce mebli firmy Vestre Wiktor Kowalski [W WERSJI CYFROWEJ DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nasze oczekiwania wobec łazienek są coraz wyższe. Chcemy, by były nie tylko funkcjonalne i modnie wykończone, ale też bezpieczne pod względem higienicznym i naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które zapewnią niezawodność i komfort.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Wszystko, by urządzić przytulny salon lub wysmakowane hotelowe lobby.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dr. hab. inż. arch. Radosława Achramowicza, prof. PW, kierownika Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?

Architektom zależało na zachowaniu charakteru starej rzeźni – pozostawili przybrudzoną cegłę na elewacjach oraz tradycyjne okna. Elementy odtwarzane zaakcentowali wykończeniem z jasnego mikrocementu. O Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie piszą Robert Konieczny i Michał Lisiński [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w naszym kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym numerze Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa.

Podhalańską Państwową Uczelnię Zawodową w Nowym Targu na tle innych uczeni wyróżnia indywidualne podejście do studenta – o swojej uczelni pisze studentka Anna Urbaniak.

zawód architekt

Fascynacja architekturą historyczną czy militarną pozwala przyjrzeć się detalom, zastanowić nad technologiami, którymi dysponowali dawni budowniczowie, spojrzeć z innej perspektywy – o „smoczej skórze", o Pałacu Saskim i budowlach obronnych z Adamem Wagnerem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu Z archiwum „Architektury” przypominamy tekst „Zachodni Rejon Centrum Warszawy” z numeru 8-9/1973 Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum