Architektura-murator - 2019-08
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Macieja Lulko oraz logo 25-lecia autorstwa Edgara Bąka <p>Burzenie, by zbudować w tym samym miejscu na nowo, wydaje się dziś równie anachroniczne, jak używanie plastikowych butelek – co nie znaczy, że się tego powszechnie nie robi. Anne Lacaton, współautorka nagrodzonej tegoroczną EU Mies van der Rohe Award modernizacji bloków Grand Parc w Bordeaux, jest jednak bezkompromisowa: Nigdy nie burzyć, nigdy nie zastępować, zawsze dodawać, przekształcać, przywracać do użytku. Wytrwałość w takiej postawie przyniosła zespołowi nie tylko wspomnianą prestiżową nagrodę, ale też ogromne uznanie zawodowego środowiska. W bieżącym numerze rozmowa z architektką, która odkrywa poza warsztatowymi, także finansowe aspekty francuskiej realizacji oraz prezentacja architektury Grand Parc od strony szczegółów technicznych. Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 08/2019

Burzenie, by zbudować w tym samym miejscu na nowo, wydaje się dziś równie anachroniczne, jak używanie plastikowych butelek – co nie znaczy, że się tego powszechnie nie robi. Anne Lacaton, współautorka nagrodzonej tegoroczną EU Mies van der Rohe Award modernizacji bloków Grand Parc w Bordeaux, jest jednak bezkompromisowa: Nigdy nie burzyć, nigdy nie zastępować, zawsze dodawać, przekształcać, przywracać do użytku. Wytrwałość w takiej postawie przyniosła zespołowi nie tylko wspomnianą prestiżową nagrodę, ale też ogromne uznanie zawodowego środowiska. W bieżącym numerze rozmowa z architektką, która odkrywa poza warsztatowymi, także finansowe aspekty francuskiej realizacji oraz prezentacja architektury Grand Parc od strony szczegółów technicznych. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 08/2019
przegląd

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. wystawa We wstecznym lusterku, nowa edycja LAKA COMPETITION, Weekend Architektury w Gdyni i wystawa Biura Projektów Lewicki Łatak w Berlinie.

W tym numerze Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują dla nas publikację „Fragments of Metropolis. East | Osten”, a Grzegorz Stiasny „Laka Perspectives 2”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: Architekci Bez Granic w Polsce, Młodzi na SARP U40, Nagroda Architektoniczna POLITYKI, wystawa Ośmieceni – historie z wysypiska cywilizacji, Badanie 7 życzeń, konferencja Laboratorium Dostępności.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, m.in. Horizone Studio, JSK, Architekci Gadomscy, ch+, VROA i Kozikowski Design.

konteksty

Jak odnieść sukces? — to podstawowe pytanie pierwszych Młodych do Łodzi z 2003 roku, wyrażające tożsamość w czasach transformacji po 1989 roku, zostało zamienione przez uczestników spotkania Starzy na plaży na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska.

Nawet jeśli wielkie osiedla nie są już dostosowane do dzisiejszych potrzeb, mają zdolność strukturalną i przestrzenną niezbędną, aby poprawić warunki zamieszkania. Francuska architektka, zdobywczyni tegorocznej Mies van der Rohe Award przyznanej za projekt renowacji budynków mieszkalnych Grand Parc w Bordeaux, o metodach pracy z substancją blokowisk.

realizacje

Ponad 27- metrowa wieża na Trójgarbie w Górach Wałbrzyskich trójkątną formą nawiązuje do nazwy masywu z charakterystycznymi trzema wierzchołkami oraz do trzech pobliskich gmin – o obiekcie pisze Hubert Trammer.

W ramach obywatelskiego projektu powstała wieża z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy z czterdziestoma stawami oraz różnorodną fauną i florą, pisze Urszula Forczek-Brataniec.

Pomysł na uformowanie nowej bryły projektanci wywiedli z ukształtowania terenu. Niewielka dolinka przy wschodniej granicy działki stała się pretekstem do utworzenia wzniesienia, zielonego, skośnego dachu, pisze Justyna Swoszowska.

Inspiracją projektu fasady były Reliefy Henryka Stażewskiego. Elewacja z wielkoformatowych ram okiennych dyskretnie odbija krajobraz i fasadę przeciwległego pałacu Izraela Poznańskiego, pisze Katarzyna Waloryszak.

Architekt musiał poradzić sobie z klasyczną sytuacją wschodnioeuropejskiego nie-miejsca : zaprojektować salon meblowy obok czteropasmowej drogi, naprzeciwko salonu konkurencji, nieopodal zabudowy jednorodzinnej. O nowym projekcie Atelier Loegler pisze Grzegorz Stiasny.

wnętrza

Warszawskie biuro to zarazem showroom – wizytówka pracowni i jej założyciela Przemysława Mac Stopy. Futurystyczne wnętrza tworzone przez architektów inspirowane są organicznymi formami, pisze Olga Strużyna-Mazurkiewicz.

praktyka

Najciekawsze zagadnienie techniczne: niezależnie posadowiona na systemie prefabrykowanych stropów oraz podpór nowa, zewnętrzna część obiektu mieszcząca ogrody zimowe, mocowana do oryginalnej struktury systemem kotew.

Konstruktorzy musieli zmierzyć się z wieloma niekonwencjonalnymi zagadnieniami, takimi jak bezpośrednie sąsiedztwo obiektów zabytkowych, posadowienie na podłożu z pozostałościami drewnianych pali czy zmienny poziom wód gruntowych. O wyzwaniach warsztatowych w ramach antycypowanego od lat procesu odnowy Wyspy Spirzchów piszą Jacek Droszcz i Bazyli Domsta.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Meble, oświetlenie i dekoracje do przestrzeni prywatnych i biura.

zawód

Dziś ważne są kwestie klimatyczne, tworzenie przestrzeni nie tylko przyjemnych, ale i zdrowych, umożliwiających budowanie i utrzymanie więzi międzyludzkich – o postmodernizmie, biennale architektury w Krakowie i potrzebie rozmowy z użytkownikami przestrzeni z Romualdem Loeglerem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

kolumny studenckie

Prezentujemy wyniki konkursów o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku, edycja 2019 oraz Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum