Miejskie Przedszkole w Sosnowcu

2019-07-16 12:39 Tekst: Justyna Swoszowska Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl
Przedszkole w Sosnowcu 1
Autor: Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl Organicznie ukształtowana zabudowa przedszkola tworzy w kontekście blokowego osiedla mieszkaniowego i terenu przemysłowego po drugiej stronie bajkowy krajobraz. Na szczycie wzniesienia znajduje się podłużna, niewielka szklarnia. Naturalne obniżenie terenu wykorzystano dla zaaranżowania amfiteatralnej przestrzeni, która latem wykorzystywana jest do różnych aktywności

Pomysł na uformowanie nowej bryły projektanci wywiedli z ukształtowania terenu. Niewielka dolinka przy wschodniej granicy działki stała się pretekstem do utworzenia wzniesienia, zielonego, skośnego dachu, pisze Justyna Swoszowska.

NOWY NUMER

[architektura-issue-generator] - Zajawka kup dostęp - górna

Kup dostęp
Architekura - zajawka 05/2020
Spis treści Architektura 08/2019
przegląd

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. wystawa We wstecznym lusterku, nowa edycja LAKA COMPETITION, Weekend Architektury w Gdyni i wystawa Biura Projektów Lewicki Łatak w Berlinie.

W tym numerze Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują dla nas publikację „Fragments of Metropolis. East | Osten”, a Grzegorz Stiasny „Laka Perspectives 2”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: Architekci Bez Granic w Polsce, Młodzi na SARP U40, Nagroda Architektoniczna POLITYKI, wystawa Ośmieceni – historie z wysypiska cywilizacji, Badanie 7 życzeń, konferencja Laboratorium Dostępności.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, m.in. Horizone Studio, JSK, Architekci Gadomscy, ch+, VROA i Kozikowski Design.

konteksty

Jak odnieść sukces? — to podstawowe pytanie pierwszych Młodych do Łodzi z 2003 roku, wyrażające tożsamość w czasach transformacji po 1989 roku, zostało zamienione przez uczestników spotkania Starzy na plaży na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska.

Nawet jeśli wielkie osiedla nie są już dostosowane do dzisiejszych potrzeb, mają zdolność strukturalną i przestrzenną niezbędną, aby poprawić warunki zamieszkania. Francuska architektka, zdobywczyni tegorocznej Mies van der Rohe Award przyznanej za projekt renowacji budynków mieszkalnych Grand Parc w Bordeaux, o metodach pracy z substancją blokowisk.

realizacje

Ponad 27- metrowa wieża na Trójgarbie w Górach Wałbrzyskich trójkątną formą nawiązuje do nazwy masywu z charakterystycznymi trzema wierzchołkami oraz do trzech pobliskich gmin – o obiekcie pisze Hubert Trammer.

W ramach obywatelskiego projektu powstała wieża z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy z czterdziestoma stawami oraz różnorodną fauną i florą, pisze Urszula Forczek-Brataniec.

Pomysł na uformowanie nowej bryły projektanci wywiedli z ukształtowania terenu. Niewielka dolinka przy wschodniej granicy działki stała się pretekstem do utworzenia wzniesienia, zielonego, skośnego dachu, pisze Justyna Swoszowska.

Inspiracją projektu fasady były Reliefy Henryka Stażewskiego. Elewacja z wielkoformatowych ram okiennych dyskretnie odbija krajobraz i fasadę przeciwległego pałacu Izraela Poznańskiego, pisze Katarzyna Waloryszak.

Architekt musiał poradzić sobie z klasyczną sytuacją wschodnioeuropejskiego nie-miejsca : zaprojektować salon meblowy obok czteropasmowej drogi, naprzeciwko salonu konkurencji, nieopodal zabudowy jednorodzinnej. O nowym projekcie Atelier Loegler pisze Grzegorz Stiasny.

wnętrza

Warszawskie biuro to zarazem showroom – wizytówka pracowni i jej założyciela Przemysława Mac Stopy. Futurystyczne wnętrza tworzone przez architektów inspirowane są organicznymi formami, pisze Olga Strużyna-Mazurkiewicz.

praktyka

Najciekawsze zagadnienie techniczne: niezależnie posadowiona na systemie prefabrykowanych stropów oraz podpór nowa, zewnętrzna część obiektu mieszcząca ogrody zimowe, mocowana do oryginalnej struktury systemem kotew.

Konstruktorzy musieli zmierzyć się z wieloma niekonwencjonalnymi zagadnieniami, takimi jak bezpośrednie sąsiedztwo obiektów zabytkowych, posadowienie na podłożu z pozostałościami drewnianych pali czy zmienny poziom wód gruntowych. O wyzwaniach warsztatowych w ramach antycypowanego od lat procesu odnowy Wyspy Spirzchów piszą Jacek Droszcz i Bazyli Domsta.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Meble, oświetlenie i dekoracje do przestrzeni prywatnych i biura.

zawód

Dziś ważne są kwestie klimatyczne, tworzenie przestrzeni nie tylko przyjemnych, ale i zdrowych, umożliwiających budowanie i utrzymanie więzi międzyludzkich – o postmodernizmie, biennale architektury w Krakowie i potrzebie rozmowy z użytkownikami przestrzeni z Romualdem Loeglerem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

kolumny studenckie

Prezentujemy wyniki konkursów o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku, edycja 2019 oraz Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum