Biblioteka Publiczna w Wesołej

2019-02-20 13:11 Tekst: Jerzy S. Majewski Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Biblioteka w Wesołej 1
Autor: Marcin Czechowicz Elewacja boczna biblioteki od strony wschodniej. Jej bryła, choć odmienna, nie kontrastuje z rozczłonkowanym budynkiem sąsiedniej szkoły

Ten niezwykle minimalistyczny w formie budynek jest dowodem, że nawet przy ograniczonym budżecie i niewielkich rozmiarach prostymi środkami można stworzyć obiekt funkcjonalny, a przy tym nie pozbawiony indywidualności. O nowej realizacji pracowni +48 Architektura – pisze Jerzy S. Majewski.

Osiedle Zielona w warszawskiej dzielnicy Wesoła, otoczone kompleksami leśnymi, charakteryzuje się niską zabudową jednorodzinną. Nawiązuje do niej nowy gmach biblioteki dzielnicowej. Jest to obiekt o skromnych rozmiarach, mający niecałe 300 m² powierzchni, a jego kształt w dużym stopniu uwarunkowany został obowiązującym planem miejscowym. Inwestycja to oficjalnie rozbudowa szkoły o pomieszczenia na potrzeby biblioteki wraz z zagospodarowaniem terenu, przebudową wejścia, instalacji podziemnych, oświetlenia, fragmentu parkingu i drogi dojazdowej. Budynek, choć wewnętrznie powiązany ze szkołą, nie jest jednak jej częścią, lecz stanowi niezależny obiekt, mieszczący filię publicznej biblioteki dzielnicowej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum