Wzornik

2025-03-26 14:54 Wybrała: Anna Żmijewska

Współczesna ceramika, czyli nietypowe rozwiązania m.in. z targów Cevisama w Walencji i Cersaie w Bolonii.

Deconstruction to evolve Projekt: Gosia Baczyńska Producent: Ceramika Paradyż www.paradyz.com

Nowa kolekcja Gosi Baczyńskiej czerpie wprost ze świata natury. To koncepcja bazująca na intrygujących detalach kamienia naturalnego, które dzięki przeskalowaniu zostały na nowo zdefiniowane. Seria została zaprezentowana na targach Cersaie w Bolonii, a wielkoformatowe płytki były także częścią scenografii podczas pokazu mody projektantki w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Spis treści Architektura 04/2025
przegląd

Rekomendujemy najciekawsze wydarzenia: wystawę „Pracownia Tchorka", konkurs „Kaira Looro" oraz drugą edycję stypendium Gottfrieda Böhma. Zachęcamy do wzięcia udziału w targach pracy, będących częścią obchodów 50-lecia WA PB.

Piszemy o polskiej odsłonie konferencji „Off-site Construction to Simplify the Energy Transition in Social Housing", która przyciągnęła zainteresowanych możliwościami wykorzystania zalet prefabrykacji przy rozwiązywaniu kryzysów mieszkaniowych. Bal Architektek zwraca uwagę na zjawisko prekariatu w architekturze.

Jak wyglądają publiczne łazienki, nie tylko w Polsce, oraz co możemy w nich zmienić lub poprawić? Temat toalet w swoim felietonie oswaja Dorota Sibińska

Piszemy o debacie „Co widać, a czego zobaczyć się nie da", w której rozmawiano m.in. o tym, czego fotografowie nie pokazują, lub - odwrotnie - co i jak powinni przedstawiać. Relacjonujemy również pierwsze spotkanie z cyklu „Design Café", którego tematem przewodnim była inkluzywność.

Prezentujemy najciekawsze projekty architektoniczne: nową szkołę na Zielonej Białołęce, modernizację narożnika parku Świętokrzyskiego w Warszawie oraz opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowej dzielnicy w Legnicy.

rozmowa

Winy Maas w wywiadzie z Arturem Celińskim mówi o tym, jak podchodzi do kwestii czasu w architekturze i dlaczego ten temat jest dla niego tak ważny.

konteksty

Wierzę w tę lepszą, ideową stronę architektury. A to oznacza, że najważniejszym kryterium jej oceny powinno być wartościowe życie. W szerokim pojęciu: dla planety, przyrody, ludzi.

realizacje

Akademik ustala nowe, wysokie standardy w zakresie architektury akademickiej. To wzorce wypracowane wspólnie przez projektantów, inwestora oraz wykonawców [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Adaptację powojennego biurowca do funkcji akademika przeprowadzono przy minimalnej interwencji, aby zachować jego walory i ograniczyć ślad węglowy.

Akademik wpisuje się w założenia miejscowego planu zagospodarowania, który przewiduje ukształtowanie tu miejskiego placu o unikalnej geometrii [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Nowoczesna pod względem funkcji i estetyki przestrzeń nawiązuje do historii budynku, który niegdyś był siedzibą Wydziału Farmacji.

dizajn na zawsze

Dekonstrukcja nie jest jedynie formą analizy, raczej procesem, który pozwala na budowanie alternatywnych narracji [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O projekcie tymczasowego, przenośnego pawilonu sztuki firmy Jaguar rozmawiają Mariusz Twardowski i Karolina Srebro. Dyplom inżynierski został przygotowany na Politechnice Krakowskiej.

warsztat

Ze względu na skomplikowany kształt parteru, założone wysokości konstrukcji dachów, smukłość słupów i przeszkloną elewację największym wyzwaniem było uzyskanie stateczności budynku [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Współczesna ceramika, czyli nietypowe rozwiązania m.in. z targów Cevisama w Walencji i Cersaie w Bolonii.

zawód architekt

Podkreślam wagę iluzji, bo dobre wrażenie często skrywa prawdziwą sytuację. Coś, co wydaje się stabilne, może być w rzeczywistości bardzo kruche – mówi w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz Małgorzata Maria Olchowska [W WYDANIU CYFROWYM DŁUŻSZY WYWIAD].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum