Architektura-murator - 2020-03
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Macieja Lulki <p>Pewnego dnia poprosiłam najmłodszą część zespołu naszego miesięcznika, by przyjrzeli się dawnym rocznikom „Architektury” i wybrali artykuły, które korespondują z współczesnymi, aktualnymi wyzwaniami. Tak oto dzięki ekologicznej pasji redaktora Krzysztofa Średzińskiego historia Klubu Prasowego „Krajobrazy”, powołanego w 1970 roku przez wiodące czasopisma („Kultura”, „Życie Literackie”, „Polityka” i inne), a mającego na celu ochronę środowiska naturalnego i pobudzenie w tym kierunku społecznej świadomości, zatoczyła koło. Pięćdziesiąt lat po publikacji tekstu Nowy etap w projektowaniu architektury przyszłości autorka Krystyna Styrna-Bartkowicz dodaje aktualny wstęp: Po tylu latach przeczytać swój tekst opublikowany w „Architekturze” i skonstatować, że prognozy niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym człowieka w nieodległej przyszłości sprawdzają się aż nazbyt boleśnie – to nikła satysfakcja. Cóż, przynajmniej świadomość odpowiedzialności środowiska zawodowego architektów rośnie.<br />Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 03/2020

Pewnego dnia poprosiłam najmłodszą część zespołu naszego miesięcznika, by przyjrzeli się dawnym rocznikom „Architektury” i wybrali artykuły, które korespondują z współczesnymi, aktualnymi wyzwaniami. Tak oto dzięki ekologicznej pasji redaktora Krzysztofa Średzińskiego historia Klubu Prasowego „Krajobrazy”, powołanego w 1970 roku przez wiodące czasopisma („Kultura”, „Życie Literackie”, „Polityka” i inne), a mającego na celu ochronę środowiska naturalnego i pobudzenie w tym kierunku społecznej świadomości, zatoczyła koło. Pięćdziesiąt lat po publikacji tekstu Nowy etap w projektowaniu architektury przyszłości autorka Krystyna Styrna-Bartkowicz dodaje aktualny wstęp: Po tylu latach przeczytać swój tekst opublikowany w „Architekturze” i skonstatować, że prognozy niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym człowieka w nieodległej przyszłości sprawdzają się aż nazbyt boleśnie – to nikła satysfakcja. Cóż, przynajmniej świadomość odpowiedzialności środowiska zawodowego architektów rośnie.
Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 03/2020
przegląd

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy: wystawy o Bauhausie i kinach; konkurs dla projektantów wnętrz; Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz inAW w Krakowie; nagrodę Lider Dostępności 2020.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu SLAS, Plus3 Architekci, Tomasz Chmiel, Joanna i Wojciech Małeccy, Bartłomiej Nawrocki.

W tym numerze Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak recenzują dla nas książkę Patryka Hardzieja „CPN. Znak, identyfikacja, historia”, a Michał Stangel publikację „Mieszkać w porcie” pod redakcją Gabrieli Rembarz.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: międzynarodową konferencję ICAADE oraz program edukacji architektonicznej dla dzieci i młodzieży Kształtowanie przestrzeni.

o tym się mówi

Choć budowa Świątyni Opatrzności Bożej została zakończona, prace wykończeniowe nadal trwają. Trwa również dyskusja nad ostatecznym projektem wystroju świątyni – wyniki konkursu omawia Tomasz Żylski.

realizacje

Rok 2019 był dla Przedmieścia Oławskiego wyjątkowy – oddano do użytku przestrzenie i obiekty zrealizowane jako kluczowe projekty infrastrukturalne w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji. O nowych centrach aktywności lokalnej i modernizacji nabrzeża Oławy piszą Grażyna Adamczyk-Arns, Krzysztof Mycielski i Zbigniew Maćków.

Projektanci potraktowali małych użytkowników obiektu z szacunkiem. Zapewnili im dostosowaną do ich potrzeb dobrej jakości architekturę. O projekcie pracowni xystudio pisze Magdalena Pios.

Nabrzeże wzdłuż osiedla zostało przekształcone przez inwestora w rekreacyjny bulwar – początek planowanej Promenady Oławskiej. O realizacji Maćków Pracownia Projektowa Tomasz Głowacki.

Zieleń stanowi integralną część całości — wskazuje płynną granicę między naturalnym pasem nadmorskim a zurbanizowanym wnętrzem inwestycji. O projekcie MAARTE pisze Monika Arczyńska.

wnętrza

Projekt domu studenckiego powstał na bazie pomysłów studentów architektury oraz wyników badań preferencji przyszłych użytkowników – pisze Iga Knysak.

konteksty

Całoszklane, dwukondygnacyjne nadbudowy, wygięte esowato szklane kurtyny, przezroczyste cegły i zalaminowane w przeziernych fasadach ogniwa fotowoltaiczne – w tym numerze Grzegorz Stiasny omawia innowacyjne, współczesne przykłady zastosowania szkła w architekturze i realizacje, które najlepiej oddają poetykę tego materiału – lekkość, przejrzystość, dematerializację.

Nadszedł moment, w którym architekci mogą być siłą nacisku na inwestorów, walcząc o swoje prawa i klimat jednocześnie — mówią dr Weronika Parfianowicz i mgr Kornelia Sobczak, badaczki i aktywistki, z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Poruszam się w sferze pewnego uogólnienia, stereotypu, ale jednak myślę, że kobiety mogą budować lepsze miasta, bo są otwarte na negocjacje i kwestionują hierarchiczną strukturę zarządzania, zastępując ją układem horyzontalnym – mówi Diane Davis, socjolożka i wykładowczyni Harvard Graduate School of Design. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl poświęcony kobietom zajmującym się projektowaniem.

praktyka

Konstrukcję 84-metrowej bryły, łączącej dwa brzegi rzeki w parku Kistefos, stanowi kratownica przestrzenna skręcona wokół własnej osi o 90 stopni – pisze Radosław Stach.

Przebudowa Sanatorium Gurewicza to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Wyzwaniem było odtworzenie zabytkowej kubatury i przystosowanie do nowoczesnej funkcji – piszą Krzysztof Mycielski i Rafał Zelent.

Meble, lampy, wykończenie wnętrz. W stonowanych i żywych kolorach.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

z okładki

Obiekt reprezentuje architekturę łączącą elementy monumentalnej klasyki i radykalnego modernizmu – o Pałacu Młodzieży w Katowicach projektu Juliana Duchowicza i Zygmunta Majerskiego pisze Ryszard Nakonieczny.

kolumny studenckie

Prezentujemy wyniki konkursu organizowanego przez „Architekturę-murator” wspólnie z firmą Zumtobel na oświetlenie Obiektu Niemożliwego w Krakowie, Bytomiu i Wrocławiu.

a archiwum architektury

50 lat temu powstała inicjatywa Klubu Prasowego „Krajobrazy” wobec degradacji środowiska naturalnego. Na łamach „Architektury” pierwszym tekstem oznaczonym charakterystyczną pieczęcią klubu był artykuł Krystyny Styrny (dziś Styrny-Bartkowicz). Poprosiliśmy autorkę opracowania o słowo wstępne do przedruku.

zawód

Dobry pomysł na rewitalizację to ten wielowarstwowy, bo chodzi także o przemycanie nowej wrażliwości i wprowadzanie nowych form w kontekst historyczny – z Piotrem Fokczyńskim, architektem miasta Wrocławia, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum