Biblioteka w Choszczówce

2024-10-16 12:47 Tekst: Bartłomiej Homiński, Krzysztof Mycielski, zdjęcia: Marcin Czechowicz
Biblioteka w Choszczówce 1
Autor: Marcin Czechowicz 1 | Główne wejście do budynku od strony ulicy Kłosowej

O architektonicznej sile realizacji decyduje nie tylko dostosowana do podmiejskiej skali kameralność drewnianego obiektu. Ujmuje również wrażliwość jego autorów na zastane zielone otoczenie [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przedłużenie form natury

Magdalena Pios

Biblioteka w Choszczówce ma nie tylko pełnić funkcję wypożyczalni oraz miejsca organizacji wydarzeń kulturalnych, lecz także służyć integracji lokalnej społeczności, a przestrzeń wokół i wewnątrz budynku ma stwarzać pretekst do odwiedzenia go niekoniecznie w celu wypożyczenia książki. Projektując to miejsce, staraliśmy się zachować otwarty i naturalny charakter terenu – z dziką zielenią i ścieżkami, którymi mieszkańcy przechodzą do stacji kolejowej oraz spacerują z psami. Chcieliśmy też, aby wpisał się w znajdującą się na sąsiednich działkach zabudowę jednorodzinną. Najważniejszym źródłem inspiracji była dla nas otaczająca bibliotekę natura, więc na elewacji i w otoczeniu obiektu znalazły się naturalne materiały. Pionowy układ desek wpisuje się w rytm pni otaczających budynek drzew, mineralna nawierzchnia podjazdu przypomina gruntową wiejską drogę.

Wnętrza dużymi przeszkleniami otwierają się na zieleń, a z każdego pomieszczenia na parterze można wyjść bezpośrednio na zewnątrz. W ciepłych miesiącach teren przy budynku ma być funkcjonalnym przedłużeniem przestrzeni wewnętrznych, służąc jako czytelnia, miejsce spotkań czy kino letnie. Wieczorem oświetlone i widoczne z daleka sale biblioteki – dzięki przeszklonej elewacji – zachęcają do odwiedzin.

Chcieliśmy, żeby wnętrze było jednocześnie uspokajające i inspirujące. Za jego charakter odpowiada drewno, które tworzy atmosferę sprzyjającą skupieniu i wyciszeniu, ale zapewnia także bogactwo doznań związanych z kontaktem z naturalnym materiałem o niepowtarzalnym rysunku. Jego użycie w konstrukcji, izolacji termicznej, elewacji oraz jako materiału wykończeniowego pomaga również zmniejszyć związany z budową ślad środowiskowy. Temu celowi mają też służyć zastosowane rozwiązania techniczne: pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna oraz zbiornik na wodę deszczową.

Chcieliśmy, by obiekt odpowiadał zarówno na wyzwania związane ze zmianami klimatu, jak i na potrzebę wykreowania przestrzeni przyjaznej dla użytkowników.

Spis treści Architektura 10/2024
czytelnia

Artur Celiński rekomenduje najciekawsze publikacje: „Między Lwowem a Krakowem. Szkice architektoniczne", „Jan Bogusławski (1910-1982). Według reguł sztuki i własnego upodobania", „Miasto dla dzieci. Jak urbanistyka i projektowanie przyjazne dzieciom mogą uratować nasze miasta". Poleca też podcast - rozmowę z Robertem Koniecznym.

o tym się mówi

O idei festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE i zbliżającym się wernisażu wystawy „Trudna Miłość" pisze Tomasz Fudala, jeden z kuratorów wydarzenia.

przegląd

Polecamy naszym zdaniem najciekawsze zbliżające się wydarzenia: Forum Dostępności w Poznaniu, World Visualization Festival, warsztaty w Warszawie Modelowanie miasta.

Tegoroczna OSSA odbyła się w Iwoniczu-Zdroju na Podkarpaciu, trwała dziewięć dni i uczestniczyło w niej 70 osób. Hasłem było Sanatorium.

Schody, z którymi przemieszczali się uczestnicy OSSY 2019 po Poznaniu, posłużyły za symbol zakłóceń w przestrzeniach miejskich. W Warszawie – w ramach projektu dotyczącego kosztów w mieście – studentki niosły transparenty z hasłami: „Budujemy z grzybni", „Przybliżamy do natury", „Wzmacniamy więzi społeczne", „Wyjaśniamy koszty", „Redukujemy stres". We Wrocławiu zaś w ramach warsztatów ProtoLAB studenci zbudowali łódź ze sklejki, pływającą kawiarnię i kapsułę uważności. Po co to robią?

Piszemy m.in. o tym, co się wydarzyło podczas 14. edycji Weekendu Architektury w Gdyni.

realizacje

O architektonicznej sile realizacji decyduje nie tylko dostosowana do podmiejskiej skali kameralność drewnianego obiektu. Ujmuje również wrażliwość jego autorów na zastane zielone otoczenie [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przebudowany plac przestaje być miejscem, przez które zwykle się przejeżdża, gdzie się przesiada albo w pośpiechu parkuje. Tutaj po prostu można pobyć - pisze Filip Springer o nowym projekcie pracowni mamArchitekci, A2P2 architecture & planning [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Budynek mieszkalny podejmuje konstruktywny dialog z kontekstem oraz otaczającą go przestrzenią, czerpiąc przy tym z modernistycznej tradycji [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Aby nie ingerować kubaturą w krajobraz Tatrzańskiego Parku Narodowego, architekci zdecydowali się prawie wszystkie funkcje schować pod ziemią

wnętrza

Sanatorium Paimio – zaprojektowane przez Aino i Alvara Aalto jako instrument medyczny – czyli architektura, która uzdrawia. Współcześnie służy działaniom na rzecz społecznego dialogu, edukacji i budowania relacji

dizajn na zawsze

Najważniejsze, żeby produkt nie trafił na śmietnik. Żeby dało się go naprawić i żeby się dobrze starzał. Docelowo wszystko będzie musiało być projektowane cyrkularnie

teoria i praktyka

Artur Jerzy Filip rozmawia ze swoim studentem Aleksandrem Gadomskim o jego dyplomie.

warsztat

Wdrażanie skanowania laserowego oraz projektowania w BIM przy obiektach zabytkowych pozwala zachować ich autentyczność i dostosować je do współczesnych potrzeb. Potencjał technologii może poprawić procesy rewitalizacji i zarządzania dziedzictwem architektonicznym.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

wzornik

Dizajnerskie oświetlenie i ogrzewanie, które sprawdzi się w jesienne wieczory.

z archiwum

Czy nauczanie architektury może być radykalne? Archiwalne fragmenty artykułów wybrała Ewa P. Porębska.

zawód architektka

W Polsce na razie idziemy jeszcze w kierunku instalacji, ale być może za 20 lat zorientujemy się, że istnieje też inna droga.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum