Biblioteka w Choszczówce
O architektonicznej sile realizacji decyduje nie tylko dostosowana do podmiejskiej skali kameralność drewnianego obiektu. Ujmuje również wrażliwość jego autorów na zastane zielone otoczenie [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Przedłużenie form natury
Magdalena Pios
Biblioteka w Choszczówce ma nie tylko pełnić funkcję wypożyczalni oraz miejsca organizacji wydarzeń kulturalnych, lecz także służyć integracji lokalnej społeczności, a przestrzeń wokół i wewnątrz budynku ma stwarzać pretekst do odwiedzenia go niekoniecznie w celu wypożyczenia książki. Projektując to miejsce, staraliśmy się zachować otwarty i naturalny charakter terenu – z dziką zielenią i ścieżkami, którymi mieszkańcy przechodzą do stacji kolejowej oraz spacerują z psami. Chcieliśmy też, aby wpisał się w znajdującą się na sąsiednich działkach zabudowę jednorodzinną. Najważniejszym źródłem inspiracji była dla nas otaczająca bibliotekę natura, więc na elewacji i w otoczeniu obiektu znalazły się naturalne materiały. Pionowy układ desek wpisuje się w rytm pni otaczających budynek drzew, mineralna nawierzchnia podjazdu przypomina gruntową wiejską drogę.
Wnętrza dużymi przeszkleniami otwierają się na zieleń, a z każdego pomieszczenia na parterze można wyjść bezpośrednio na zewnątrz. W ciepłych miesiącach teren przy budynku ma być funkcjonalnym przedłużeniem przestrzeni wewnętrznych, służąc jako czytelnia, miejsce spotkań czy kino letnie. Wieczorem oświetlone i widoczne z daleka sale biblioteki – dzięki przeszklonej elewacji – zachęcają do odwiedzin.
Chcieliśmy, żeby wnętrze było jednocześnie uspokajające i inspirujące. Za jego charakter odpowiada drewno, które tworzy atmosferę sprzyjającą skupieniu i wyciszeniu, ale zapewnia także bogactwo doznań związanych z kontaktem z naturalnym materiałem o niepowtarzalnym rysunku. Jego użycie w konstrukcji, izolacji termicznej, elewacji oraz jako materiału wykończeniowego pomaga również zmniejszyć związany z budową ślad środowiskowy. Temu celowi mają też służyć zastosowane rozwiązania techniczne: pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna oraz zbiornik na wodę deszczową.
Chcieliśmy, by obiekt odpowiadał zarówno na wyzwania związane ze zmianami klimatu, jak i na potrzebę wykreowania przestrzeni przyjaznej dla użytkowników.