Hotel Puro w Łodzi

2019-07-16 12:39 Tekst: Katarzyna Waloryszak Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Hotel Puro w Łodzi 2
Autor: Marcin Czechowicz Północno-wschodni narożnik zamykający wnętrze placu od południa. W tej części ulokowano na parterze bar, na piętrze salę konferencyjną, a na ostatniej kondygnacji siłownię

Inspiracją projektu fasady były Reliefy Henryka Stażewskiego. Elewacja z wielkoformatowych ram okiennych dyskretnie odbija krajobraz i fasadę przeciwległego pałacu Izraela Poznańskiego, pisze Katarzyna Waloryszak.

Projekty hoteli dają świetną okazję do eksperymentowania z przestrzenią. Użytkownikom umożliwiają degustację nowych doznań i lokalnej kultury. Architekci szukają nowych „opowieści o miastach”, tak aby projektowane przez nich hotele prezentowały walory miejsc w świeży i intrygujący sposób. Biznes hotelarski zaistniał jako mecenas architektury, gdy rodzina Pritzkerów postanowiła utworzyć fundację, która przyznaje najważniejszą, coroczną nagrodę architektoniczną na świecie. Twórcy sieci hoteli Hyatt wielokrotnie podkreślali, jak ogromny wpływ miała jakość architektury na rozwój ich potęgi. Dziś 50 lat później, pojawia się analogiczna sytuacji. Pośród korporacyjnych potęg multiplikują się nowe pomysły na prowadzenie biznesu turystycznego. Pośród twardych reguł i strategii korporacji, jakie od początku lat 60. znacząco wpłynęły na wygląd naszego krajobrazu, dziś rośnie wrażenie, że znów to branża hotelarska staje się mecenasem wartości architektury i estetyki.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum