Przed końcem świata czy kapitalizmu?

2020-02-27 10:00 Rozmawiał: Krzysztof Średziński
1 | Degrowth, znany w Polsce pod nazwą postwzrost, podważa kapitalistyczny paradygmat wzrostu
Autor: Kamiel Choi Degrowth, znany w Polsce pod nazwą postwzrost, podważa kapitalistyczny paradygmat wzrostu

Nadszedł moment, w którym architekci mogą być siłą nacisku na inwestorów, walcząc o swoje prawa i klimat jednocześnie — mówią dr Weronika Parfianowicz i mgr Kornelia Sobczak, badaczki i aktywistki, z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Od 2019 roku prowadzicie cykl dyskusji i wykładów pod tytułem „Przed końcem” w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jaki jest cel tych spotkań?

Kornelia Sobczak: W obliczu bardzo niepokojących wieści, wynikających z raportu IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change – przyp. red.), opublikowanego pod koniec 2018 roku, byłyśmy bardzo spanikowane i zagubione, ale przede wszystkim miałyśmy ogromną potrzebę rozmawiania o kryzysie ekologicznym i klimatycznym.

Weronika Parfianowicz: Stwierdziłyśmy, że jeśli mamy taką potrzebę to prawdopodobnie podziela ją znacznie więcej osób. Towarzyszyło nam też przekonanie, że wiedza o zmianach klimatu ma często specjalistyczny charakter i należy rozmawiać z ekspertami oraz aktywistami. Od pierwszego spotkania okazało się, że wiele osób chciało spotykać się, zadawać pytania, słuchać prezentacji, ale też dyskutować.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum