Architektura-murator - 2019-02
Autor: Projekt: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Juliusza Sokołowskiego <p>W numerze m.in. obszerna prezentacja Hotelu Warszawa, <span>siedziba pracowni APA Wojciechowski, k</span>amienica na Nieporęckiej w Warszawie, biblioteka w Wesołej, Retro Office we Wrocławiu, dom w Zielonej Górze oraz wieżowce Norra Tornen w Sztokholmie projektu OMA.</p> <p>W cyklu Przyszłość architektury siedmiu zagranicznych krytyków i badaczy i wykładowców przedstawia najważniejsze książki, które wskazują nowe drogi architektury.</p> <p>Plus 40 stron ekstra. Z archiwum miesięcznika: Architektoniczny spór o demokrację z prezentacjami Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.</p> <p></p> <p><span></span></p>
Architektura-murator 02/2019

Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl publikacji na temat przyszłości architektury wobec wyzwań XXI wieku.

W lutowym numerze wybór istotnych w tym kontekście książek – a ponieważ dokonali go światowej klasy krytycy, badacze i wykładowcy, więc rozpiętość wybranej przez nich tematyki nie powinna zaskakiwać.

Od Four Walls and a Roof Reinera de Graafa polecanej przez Ole Boumana, po osiem nieodzownych dla zrozumienia współczesności, zdaniem Petera Cachola Schmala, książek Daniela Suareza. Polecamy, nie tylko do postawienia na półce!
Ewa P. Porębska

przegląd

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy – jubileusz 100-lecia Bauhausu, konferencję DREAM Silesia i wystawy Sacrum w mieście socjalistycznym oraz najlepsze wieżowce świata

Rocznica stulecia odzyskania niepodległości stała się pretekstem do zorganizowania w Krakowie wystawy Architektura niepodległości w Europie Środkowej. Kluczem ekspozycji jest słowo „nowe”, odmieniane przez wszystkie przypadki – relacja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka

Recenzujemy najciekawsze wydarzenia architektoniczne ostatnich miesięcy. Berlińska wystawa Menis Arquitectos oraz podsumowanie konferencji z okazji 25-lecia polsko-amerykańskiego Programu Tennessee

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych: BDM Architekci, Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, Krzysztof Kamienobrodzki, Jerzy Grochulski i Grzegorz Rejniak oraz MASZ i SN Architekci

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych: Kalata Architekci, Nizio Design International i HRA Architekci

Książki wybrała Urszula Forczek-Brataniec, architekt i architekt krajobrazu, wykładowca WA PK. Autorka Widok z drogi. Krajobraz w percepcji dynamicznej (2008)

Recenzujemy najciekawsze niedawno wydane książki o architekturze. W tym numerze: „Twórcy i dzieła Warszawskiej szkoły architektury. 1915-2015” Konrada Kuczy-Kuczyńskiego oraz „Atlas Zum Stadtebau” Vittoria Magnano Lampugnaniego.

konteksty

Siedmiu zagranicznych krytyków, badaczy i wykładowców wybrało specjalnie dla nas najważniejsze książki, które wskazują nowe drogi architekturze, mówią o jej roli w globalnym świecie i palących problemach, a także o perspektywach zawodu architekta. To zaskakująco różnorodne recenzje-podsumowania – od gorzkich diagnoz przez konstruktywne podpowiedzi po złowieszcze przepowiednie dotyczące świata nowych technologii.

Postanowiliśmy przypomnieć, jak wygląda architektura kluczowych dla polskiej sprawiedliwości siedzib organów władzy. Zapewne niewiele osób pamięta, że architektoniczny spór wokół budowy gmachu Sądu Najwyższego, powstałego na podstawie konkursu SARP z 1991 roku był prawie tak gorący, jak wywołana ustawą z grudnia 2017 roku niezgoda wokół zasad jego działania – pisze Ewa P. Porębska.

realizacje

Podstawowe zadanie, przed którym stanęli architekci, wiązało się z trudnym pytaniem o stylistyczną tożsamość budynku. Zarówno ta przedwojenna, jak i późniejsza miała swój wyraz i stanowiła ważne dziedzictwo – o pełnej dylematów modernizacji dawnej siedziby Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential, piszą Krzysztof Mycielski i Marcin Kwietowicz. W numerze także wypowiedź współautora projektu, Michała Grzybka.

Przed wojną najwyższy budynek w Polsce, później socrealistyczny hotel z 270 pokojami dla nowej klasy pracującej, a ostatnio hotel pięciogwiazdkowy, mieszczący 142 ekskluzywne apartamenty. Historia obiektu w wymowny sposób ilustruje zmiany zachodzące w naszym kraju – pisze Tomasz Żylski.

Na warszawskiej Pradze-Północ powstała nieduża plomba z charakterystycznymi wykuszami według projektu pracowni BAZA Architekci. Budynek zajął pierwsze miejsce w kategorii obiekt mieszkalny w konkursie o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy – pisze Beata Tylec-Skórka.

Ten niezwykle minimalistyczny w formie budynek jest dowodem, że nawet przy ograniczonym budżecie i niewielkich rozmiarach prostymi środkami można stworzyć obiekt funkcjonalny, a przy tym nie pozbawiony indywidualności. O nowej realizacji pracowni +48 Architektura – pisze Jerzy S. Majewski.

Pozornie bardzo współczesny biurowiec jest pełen odniesień do architektury Wrocławia z początku XX wieku. Są nimi ekspresja betonu, zaokrąglone narożniki budynków przy skrzyżowaniach ulic czy rytmiczna, modułowa artykulacja elewacji – pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Intencją architektów było maksymalne otwarcie wnętrza na przyrodę. Dzięki dobrze przemyślanemu systemowi przeszkleń domownicy mogą odnieść wrażenie, że znajdują się w środku lasu, a nie na skraju podmiejskiego osiedla – pisze Tomasz Głowacki.

wnętrza

Pomieszczenia jednej z największych pracowni architektonicznych w Polsce nazwano zgodnie z alfabetem fonetycznym NATO. To nawiązanie do obecnej funkcji sal, jak i do dawnego, militarnego przeznaczenia budynku – pisze Maja Mozga-Górecka.

praktyka

Najciekawsze zagadnienie techniczne: Wypiętrzające się schodkowo, prefabrykowane moduły mieszkalne zbudowane z betonowych paneli o charakterystycznym zarysie żeber i z widocznym kolorowym kruszywem. O nowej realizacji OMA – pisze Radosław Stach.

Niezastąpionym narzędziem podczas projektowania obiektu był cyfrowy model pawilonu. Na jego podstawie wygenerowano dokumentację rysunkową, w oparciu o którą wykonano drewniane elementy konstrukcyjne szalunków – pisze Marcin Brataniec, autor pawilonu edukacyjnego w kształcie kamienia.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

kolumny studenckie

Filip Zamiatnin podsumowuje warsztaty studenckie OSSA, które odbyły się w dniach 13-21 października 2018 roku w Łodzi pod hasłem Widzenie.

zawód

Budynek jest piękny tylko wtedy, gdy żyje i jest wypełniony ludźmi. Architektura to tworzenie ram do życia – o projektowaniu dla zrównoważonego rozwoju, pracy w międzynarodowym zespole oraz kompromisach między ekologią, estetyką i ekonomią z Szymonem Wojciechowskim rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum