Szpital psychiatryczny w Szwajcarii

2019-05-27 12:43 Tekst: Werner Huber Zdjęcia: Christof Moeri, Urs Wyss
Szpital psychiatryczny w Szwajcarii 1
Autor: Urs Wyss / archiwum pracowni Widok na całe założenie szpitala psychiatrycznego, w tym na klasztor z XVIII wieku na drugim planie. Nowy budynek kliniki (w głębi, przed klasztorem) został zaprojektowany na podstawie dwóch kwadratów, nawiązując do ortogonalnej siatki istniejących zabudowań

Konkurs na nowy budynek w kompleksie szpitala psychiatrycznego z lat 80. XX wieku wygrali młodzi polscy architekci, Ewa i Błażej Janikowie. Jury było pod wrażeniem ich koncepcji, ponieważ jako jedyna spełniła wszystkie wymagania funkcjonalne – pisze Werner Huber.

Po reformacji wiele klasztorów przekształcono w więzienia lub zakłady dla obłąkanych, jak niegdyś nazywano kliniki psychiatryczne. Dawny klasztor cysterski pod wezwaniem św. Urbana na północno-zachodnim krańcu kantonu Lucerna pełni tę funkcję od 1873 roku. Wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku obiekt, będący dziełem pochodzącego z Vorarlbergu budowniczego Franya Beera, to jeden z najbardziej imponujących przykładów barokowej architektury w Szwajcarii. Katolicka Lucerna i inne konserwatywne kantony w listopadzie 1847 roku zrzeszyły się w Sonderbund, występując przeciw tym liberalnym, postępowym i głównie protestanckim. Po niecałym miesiącu zwyciężyli liberałowie. Będąca ostatnim konfliktem zbrojnym na szwajcarskiej ziemi, wojna domowa doprowadziła w 1848 roku do założenia nowoczesnego, istniejącego do dziś państwa związkowego. W tym samym roku kanton Lucerna zdecydował o rozwiązaniu klasztoru św. Urbana. Należące do niego dobra sprzedano, by spłacić długi zaciągnięte podczas wojny. W 1870 roku kanton odkupił jednak założenie klasztorne, aby przebudować je na klinikę psychiatryczną.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum