Dwie eklektyczne kamienice

2020-06-25 11:35 Opinie: Jerzy S. Majewski, Grzegorz Stiasny, zdjęcia: Marcin Czechowicz
Remont, przebudowa i nadbudowa kamienic zabytkowych 1
Autor: Marcin Czechowicz 1 | Podwórko kamienicy przy Foksal 13. Odrestaurowany szyb windy panoramicznej z lat międzywojennych. U dołu widoczna nowa winda wyprowadzona na zewnątrz paradnej klatki schodowej

Odrestaurowane warszawskie budynki to dziś jedne z najbardziej luksusowych, starych domów mieszkalnych w Polsce. O renowacji dwóch kamienic przy Foksal piszą Jerzy S. Majewski i Grzegorz Stiasny.

Historia budynków: Tomasz Żylski

Budynki przy ulicy Foksal 13 i 15 powstały w latach 1895-1898 według projektu Artura Ottona Spitzbartha. Ich fasady były bogato zdobione, wykończone klinkierem, a wnętrza wyróżniały się wręcz pałacowym przepychem. Po 1918 roku swoje apartamenty miało tu wielu wpływowych polityków odrodzonej Polski, m.in. Stanisław Grabski, Ignacy Radlicki, Juliusz Zdanowski czy Emil Godlewski, a na poddaszu swoją pracownię urządził malarz Zygmunt Badowski. W latach 30. kamienica pod adresem Foksal 13 została kupiona przez Jana Wedla, właściciela słynnej firmy cukierniczej, znanego również z zamiłowania do modernizmu i wielu innowacji, które wprowadził w rodzinnej firmie. Nowy właściciel zlecił przebudowę obiektu Zdzisławowi Mączeńskiemu, który całkowicie przeobraził fasadę, pozbawiając ją wszelkich zdobień i klinkierowej okładziny. Wnętrza pozostawiono jednak niemal bez zmian. Na polecenie Wedla architekt wprowadził za to szereg nowoczesnych rozwiązań, spośród których jednym z ciekawszych wydaje się zamontowanie na podwórzu pierwszej w Warszawie przeszklonej windy. Obie kamienice szczęśliwie przetrwały wojnę, ale w latach 50. postanowiono je rozebrać w związku z planowaną w tym miejscu nową arterią łączącą plac Zamkowy z Belwederem. Choć do realizacji ostatecznie nigdy nie doszło, przeznaczone do zburzenia, a przez to latami nieremontowane budynki zaczęły stopniowo popadać w ruinę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum